Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Defektse rahaga maksjate vastu algatati kümme kriminaalasja
Siiri Ottender

Politsei pidas ETV saate Avatud toimik andmetel kauplustes valeraha kasutamise kahtluse tõttu inimesi kinni ja alustas kriminaalasju, kuna Eesti Pank ei olnud avalikkust teavitanud puuduva turvaelemendiga rahatähtede käibele laskmisest.


Põhja politseiprefektuur alustas juhtumite uurimiseks kümme kriminaalmenetlust möödunud aasta septembris ja oktoobris. Kümnest ülekuulamisele toimetatud inimesest üks jõuti paigutada ka arestikambrisse.

Ekspertiisi vastus ja teade kriminaalasja lõpetamisest tuli inimestele alles kuu aega hiljem. Kõik inimestelt ära võetud rahatähed oli ringlusesse saatnud Eesti Pank.

"Jah, vastab tõele, et defektsed sajakroonised pääsesid ringlusesse ja esimesed signaalid selle kohta saime septembris," ütles Eesti Panga avalike suhete nõunik Janno Toots saatele Avatud toimik. "Neid oli siis kaks-kolm. Oktoobris tuli juurde, nende arv ulatus kümneni ja siis loomulikult me järeldasime, et see ei saa olla juhus."

29. septembril alustati Eesti Pangas sajakrooniste pangatähtede lauskontrolli, samal päeval sai Sularahakeskus korralduse eemaldada käibelt kõik 100-kroonised ja saata need keskpanka. Kuu aega hiljem moodustati juba ka erikomisjon ja saadeti järelpärimine Saksamaale rahatehasesse.

Analüüsi tulemusena on Eesti Pank koostöös rahatootja Bundesdruckerei'ga jõudnud järeldusele, et defektseid rahatähti oli kokku 30 000. Jaanuari lõpu seisuga on veel kätte saamata ja hävitamata 5849 rahatähte. Kuigi pank töötab pärast seda topeltkoormusel, on kaks miljonit rahatähte täna veel kontrollimata ja võimalik, et osa leidmata rahast on siiski pangas.

Janno Toots põhjendas defektsetest rahatähtedest mitteteavitamist kliendikesksusega. "Olukorras, kus inimene ei oleks saanud midagi ise teha, midagi kontrollida, oleks võinud sellise teema väljatoomine tekitada pigem suuremat segadust," ütles Toots.

Kümnele inimesele aga tähendas selline kliendikesksus poest politseisse ülekuulamisele viimist. Valeraha kasutamise eest võib Eestis viieks aastaks vanglasse sattuda.Toimetas Aivar Pau 

ETV24.ee
27 Jaanuar 2006
  Kommentaarid