Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Kommentaar: Töötlev tööstus kasvutrendil
2005. aasta detsember ei toonud kaasa olulisi muutusi töötleva tööstuse arengutes. Aastataguse ajaga võrreldes kasvas tootmismaht 10%, kusjuures tööpäevade arvuga korrigeeritud kasv ulatus 15,6%ni. Kasvu toetas peamiselt eksport. Samas suurusjärgus kasvunumbrid iseloomustasid kogu aastat. Esialgsetel andmetel kasvas 2005. aastal tootmismaht töötlevas tööstuses võrreldes eelneva aastaga 11,3%.

Toiduainetööstuse tootmismaht kasvas eelmise aasta detsembriga võrreldes 7%, allharudest andsid kasvu suurima panuse liha- ja piimatööstus. Lihatööstuse toodang kasvas eelkõige tänu edukale müügile siseturul ning piimatööstuse müük suurenes nii sise- kui välisturgudel. Tootmismaht langes veidi joogitööstuses, mis tulenes peamiselt kange alkoholi tootmise vähenemisest võrreldes aastataguse perioodiga.

Positiivseid märke on ilmutamas tekstiili- ja rõivatööstus, kus senine tootmismahtude langus on pidurdunud. Detsembris kasvas tootmismaht tekstiilitööstuses 14 ning rõivatööstuses 15% eelmise aasta sama ajaga võrreldes, teatav mõju on siin siiski ka madalal võrdlusbaasil.

Detsembris näitas kiireimat kasvu muude transpordivahendite tootmine, kus tootmismaht suurenes eelmise aasta sama ajaga võrreldes 76%. Kuna antud harus täidetakse mahukaid tellimusi (laevaehitus), siis toovad suurprojektid kaasa tootmismahtudes järske hüppeid, mis on ajutise iseloomuga, ning järgmistel kuudel võivad kasvutempod taas alaneda.

Kahekohalised kasvunumbrid iseloomustasid veel kontorimasinate tootmist, kummi- ja plastitööstust, metallitööstust ning elektrimasinate ja -aparaatide tootmist. Teistes harudes jäi detsembris kasv alla 10%.
2005. aastal oli languses mootorsõidukite ja haagiste tootmine ja seda eelkõige kõrge võrdlusbaasi tõttu. Detsembris jäi tootmine 2004. aasta sama perioodi näitajale 34% alla. Järgmisel aastal on oodata sektoris paremaid tootmisnäitajaid.

Ettevõtte juhtide hinnangud kinnitavad soodsa olukorra püsimist töötlevas tööstuses. Eesti Konjunktuuriinstituudi detsembrikuus läbiviidud küsitluse põhjal olid peaaegu kõik vaatlusalused näitajad paremad kui aasta tagasi. Nõudlus toodangule oli kõrgem kui tavaliselt nii sise- kui välisturul. Järgnevaks kolmeks kuuks olid 2004. aasta lõpuga võrreldes ootused toodangu mahu osas positiivsemad praktiliselt kõigis tootmisharudes.


Allan Kasesalu
31 Jaanuar 2006
  Kommentaarid