Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Kohukestes ja jäätistes on piimarasva asemel taimsed rasvad

Tarbijakaitseamet testis tänavu esimeses kvartalis müügil olevaid glasuurkohukesi ja plombiirijäätiseid ning avastas, et valdav osa neist sisaldas piimarasva asemel taimseid rasvu. 

Tarbijakaitseamet testis kokku 13 nimetust glasuurkohukesi, mis on valmistatud viie erineva käitleja poolt ning milledest kümne toote kohupiim sisaldas taimset rasva, teatas amet teisipäeval.

Ettevõtete suhtes, kelle poolt turustatavad piimatooted sisaldavad taimseid rasvu, tegi amet ettekirjutuse kohustades viima toote nimetused kooskõlla kehtestatud nõuetega.

“Glasuurkohuke, plombiirjäätis, rõõskkoor, või, juust, hapukoor ja teised on tarbijale üldtuntud toidunimetused ning oma olemuselt traditsioonilised piimatooted. Kui antud toodete valmistamisel lisatakse ka taimerasva, tuleb see tarbijale teatavaks teha toote nimetuses,” seisab tarbijakaitseameti teates.

Vastasel juhul on tarbijat oluliselt eksitatud, sest traditsiooniline piimatoode peab sisaldama ainult piimarasva.

Samuti on Euroopa Nõukogu määrusega teatud piimatoodete puhul piimarasva asendamisel taimse rasvaga keelatud üldtuntud nimetuste nagu või, juust, jogurt kasutamine.

Nii peab taimseid rasvu sisaldav jäätis kandma näiteks nimetust “jäätis taimse rasvaga”, sest plombiirjäätiseks saab nimetada üksnes jäätist, mis sisaldab piimarasva.

Kontrollitud kohukestest ei sisaldanud taimset rasva Jänks glasuurkohuke vanilliga, glasuurkohuke Kohuke ning Karums kohupiimajuustuke Vanilla. Ülejäänud kohukesed sisaldasid taimset rasva vahemikus 5,1 kuni 18,9 protsenti.

Samuti testis tarbijakaitseamet kuut nimetust Eesti, Leedu ja Venemaa päritolu plombiirjäätiseid. Testimisel selgus, et neli toodet sisaldasid taimseid rasvu, mille sisaldus jäi sÄltuvalt tootest vahemikku 1,6 kuni 6,6 protsenti.

Taimset rasva ei sisaldanud AS Maag Piimatööstuse Ekstra kaubamärgi ning AS Tallinna Külmhoone Põhjatäht kaubamärgi all müüdavad plombiirid.

Testimine viidi läbi eelkõige seoses tarbijatelt laekunud pretensioonidega, milles kurdeti antud toodete kvaliteedi üle.

Lisaks testitud kohukestele ning plombiirjäätistele on tarbijakaitseameti kõrgendatud tähelepanu all ka taluvõi, kohvi- ja salatikoore ning juustu nimetuste all müüdavad tooted, mis sisaldavad taimseid rasvu.

Nimetatud tooted tuleb taimse rasva sisalduse korral nimetada näiteks “kooreasendaja taimse rasvaga” ning “juustulaadne toode taimse rasvaga”. Antud toodete käitlejatele on amet teinud ka vastavasisulised ettekirjutused.

Kuna üldtuntud piimatoodetes taimse rasva kasutamine on kasvav nähtus, soovitab tarbijakaitseamet enne nimetatud toodete ostmist pöörata tähelepanu ka toote koostisele. BNS

06 Aprill 2006
  Kommentaarid