Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Eesti teadlased konkureerisid edukalt Põhjamaade teadusnõukogu rahaeraldusele
Põhjamaade teadusnõukogu andis 200 000 krooni stardiraha Eesti teadlaste algatusele luua Balti ja Põhjamaade seleeniuuringutega tegelevate teadlaste võrgustik. Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse käesoleva aasta veebruaris korraldatud vastavasisulisest Põhjala Foorumist alguse saanud projekt hõlmab Soome, Rootsi, Taani, Baltimaade ja Loode-Venemaa teadusasutusi. Projekti esimene osa vältab augustist aasta lõpuni.

Seleen on mikroelement, mis on inimeste ja loomade tervise seisukohalt olulise tähtsusega. Antioksüdandina on seleen vajalik immuunsussüsteemi ning kilpnäärme normaalseks talitluseks. Tänaseks on teada, et seleeni vähesus inimorganismis soodustab südamehaiguste, vähkkasvaja, kilpnäärmehaiguste ja teistegi tervisehädade tekkimist. Samuti vähendab selleni nappus nii meestel kui ka naistel sugulist aktiivsust.

Projekti koordinaatori Marge Malbe sõnul on projekti lõppeesmärgiks leida võimalused seleenivaeguse leevendamiseks siinsete inimeste toidulaual.

Lahenduste väljatöötamisel ollakse tihedas mõttevahetuses ka tööstuse esindajatega, kes toodavad ja turustavad seleeni sisaldavaid tooteid. Esimese sammuna töötavad teadlased välja süstemaatiliste seleeniuuringute ühised põhimõtted ja strateegiad. Järgneb seleenimonitooringute läbi viimine ning seejärel juba seleenisisalduse reguleerimine toiduahelas konkreetselt igas riigis. Oluline on, et kokku saaks kogu läänemereäärne teadmis- ja oskuspotentsiaal, sest toidukaupade liikumine siinses regioonis on tihe.

Käesoleva aasta lõpuks loodetakse jõuda toimiva võrgustikuni Põhja- ja Baltimaade ning Loode-Venemaa vahel. Projekti jätkumiseks järgmisel aastal tuleb teha uued taotlused.

Põhjala Foorum /Seleen ja Tervis/ toimus veebruaris 2006 Tartus ning oli esimeseks mitmepoolseks mõttevahetuseks seleeni rollist ja kasutamise´võimalustest Eestis.

Samas sisaldab seleen suurtes kogustes ka ohtusid ning piir igapäevase vajaliku koguse ja üledoseeringu vahel on kitsas. See kui palju meie toit seleeni sisaldab sõltub mulla seleenikontsentratsioonist, millel toit on kasvanud. Balti- ja Põhjamaad kuuluvad seleenivaeste muldadega piirkonda ning see põhjustab terviseprobleeme nii inimestel kui loomadel.


Madis Tilga
02 August 2006
  Kommentaarid