Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

EAKL pressiteade
Eesti Ametiühingute Keskliidu

PRESSITEADE

12. september 2006


Ametiühingud ei nõustu sotsiaalministri teerulli-taktikaga

Hoolimata sellest, et mõlemad ametiühingute keskliidud ei nõustunud Tööandjate Keskliidu esitatud kandidaadiga riikliku lepitaja ametikohale, kavatseb sotsiaalminister Jaak Aab esitada 21. septembri valitsuse istungile ikka sama kandidaadi - Margus Tammekivi - et nimetada ta riiklikuks lepitajaks.

Nii Eesti Ametiühingute Keskliit (EAKL) kui Teenistujate Ametiliitude Keskorganisatsioon TALO soovivad näha riikliku lepitaja kohal inimest, kel oleks tööandjana praktiline kogemus kollektiivsete töösuhete valdkonnas. "Kollektiivsed töösuhted muutuvad üha keerulisemaks, samas on lepitaja kolme-aastane ametiaeg nii lühike, et sellest vaevalt piisab end asjadega kurssi viimiseks," ütles EAKLi esimees Harri Taliga. "Kui inimene valdkonda ei tunne, kannatab paratamatult kollektiivsete töötülide lahendamine, nende sagedus aga kasvab viimastel aastatel."

Ametiühingud teatasid juba juuni lõpus, et ootavad Tööandjate Keskliidu volikogult uut kandidaati. Augustis jäi Tööandjate Keskliidu (ETTK) volikogu ära, kuid ETTK on teatanud, et 27. septembril on volikogu päevakorras ka riikliku lepitaja teema. "Seda kõike räägiti eelmisel nädalal ka sotsiaalministeeriumis toimunud kohtumisel," rõhutas Taliga. "On enam kui kummaline, et sotsiaalministrit ei huvita tööandjate volikogu vastus ametiühingute juhtorganitele ning on arusaamatu, miks minister ei malda ära oodata isegi 27. septembrit ja forsseerib igati lepitaja ametisse nimetamist."

Ministri praegune kiirustamine on seda hämmastavam, et käimas pole ühtegi põletavat töötüli, mille lahendamise vajadust võiks taolisele rabistamisele ettekäändeks tuua.

EAKLi hinnangul näitab sotsiaalminister taolise käitumisega, et ta ei austa tööturu osapooli. "Minister ei vaevu isegi põhjendama, miks ta toetab tööandjate ettepanekut ega suvatse arvestada ametiühingute seisukohaga," nentis Taliga. "Tõsiasi, et sotsiaalminister ei püüagi konsensust otsida, sunnib paratamatult küsima, kas pole tegemist poliitilise kokkumänguga tööandjate ja valitsuse vahel."

2001.aastal leppisid tööturu kolm osapoolt - ametiühingud, tööandjad ja valitsus - kokku, et kandidaadi riikliku kohale esitavad ametiühingud ja tööandjad kordamööda. "Kokkuleppe esimene punkt ütleb selgesõnaliselt, et ametisse nimetamine toimub kolmepoolse kokkuleppega - see tähendab, et kandidaat peab saama kõigi osapoolte heakskiidu," märkis EAKLi esimees. "Kui sotsiaalminister loeb lepet valikuliselt ja püüab rakendada teerulli-taktikat, on sellel mingi varjatud põhjus."

Eelmise riikliku lepitaja Raivo Paavo ametiaeg - kolm aastat - sai täis 10.juunil. Eesti Tööandjate Keskliit pakkus juunis kandidaadiks praegune Pärnu abilinnapea, Keskerakonda kuuluva juristi haridusega Margus Tammekivi.

Lisainfo:
EAKL esimees Harri Taliga
64 12 800, 55 53 48 40EAKL infojuht Siiri Rebane

64 12 808, 58 190 400

12 September 2006
  Kommentaarid