Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Noorte rahvakultuurikollektiividele jaotati tegevustoetuseks üle 17 miljoni krooni
Eile kogunesid Kultuuriministeeriumis rahvakultuurieksperdid, et otsustada 2007. aasta tegevustoetuse jagunemine laulu- ja tantsupeo protsessis osalevate noortekollektiivide vahel ja võtta kokku eelmise aasta tulemused.

Kultuuriministeeriumi rahvakultuurinõunik Eino Pedaniku sõnul otsustati, et käesoleval aastal eraldatakse toetust 1213 kollektiivile võrdses summas 14 350 krooni. "Nagu programmi esimesel aastal, eraldatakse ka seekordne kollektiivide tegevustoetuse summa sihtotstarbeliselt kollektiivijuhtide ühekordseks töötasu kompensatsiooniks," selgitas Pedanik.

Programmi esimeste aastate põhieesmärgiks on kollektiivijuhtide tegevuse väärtustamine. "Praegu on kõige teravam küsimus palgaprobleem ja seda eriti väljaspool pealinna. Kui võtta aluseks TALO ja Kultuuriministeeriumi vahel sõlmitud kokkuleppeline kultuuritöötajate brutokuupalk (2006. aastal 6500 krooni), võiks ühe kollektiivi keskmine minimaalne kuutöötasumäär olla 1625 krooni. Eelmise aasta analüüsist selgus aga, et väljaspool Tallinna tegutsevate kooride- ja orkestrite juhid said ühe kollektiivi juhendamise eest keskmiselt hoopis 914 ning rahvatantsu- ja rahvamuusikakollektiivide juhid vaid 608 krooni," ütles Eino Pedanik ja lisas, et tegevustoetuse abiga tõusis keskmine kollektiivi juhtide brutopalk 1203 krooni piirimaile. Tallinnas ulatub rahvakultuurikollektiivide juhendajate keskmine brutotöötasu 2085 kroonini.

Pedaniku sõnul on eelmise aasta kokkuvõtetest näha, et esmakordselt käivitunud riiklik toetusprogramm õigustab end igati. "Samas ei saa programmi eesmärgiks jääda palgakääride vähendamine, selle ülesande peaks enda peale võtma ikkagi tööandjad ehk enamasti kohalikud omavalitsused," ütles rahvakultuurinõunik.

Laulu- ja tantsupeo protsessis osalevate kooride, orkestrite, rahvatantsurühmade ja rahvamuusikaansamblite tegevustoetuse programmi eesmärk on nende kollektiivide tegevuse ja sisemise aktiivsuse toetamine. Esimestel aastatel on programm suunatud eelkõige noortekollektiividele, et toetada X Noorte Laulu- ja tantsupeost osavõtjate tegevust, 2008. aastast hakkavad toetust saama ka täiskasvanute kollektiivid.

Toetuste jaotamist juhib ja kontrollib kultuuriministri poolt kinnitatud programmi nõukogu, kuhu kuuluvad Kultuuriministeeriumi, Haridus- ja Teadusministeeriumi, Eesti Regionaalse Kultuuripoliitika Nõukoja, Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA, Eesti Kooriühingu, Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi, Eesti Linnade Liidu ja Eesti Maaomavalitsuste Liidu esindajad.


Katrin Arvisto
30 Märts 2007
  Kommentaarid