Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Euroopa Liit nõuab Venemaalt Viini konventsiooni täitmist

Euroopa Liidu praegune ja tulevane eesistujamaa ning Euroopa Komisjon ehk nn ELi troika esitab Venemaale demarši, et nõuda Viini konventsiooni sätete järgimist.

Euroliidule teevad muret Eesti saatkonna ja suursaadiku vastu sooritatud rünnakud Moskvas, vahendas Aktuaalne kaamera.

Kõige olulisem on kavandatav demarš, mis diplomaatias on tuntud kui ühe riigi
diplomaatiline väljaastumine teise riigi vastu. Antud juhul on tegemist euroliidu ühtse demaršiga.

Euroliidu ja Venemaa suhete arutelu Euroopa Komisjoni täiskogu istungil oli ammu
planeeritud. Kuu keskel on tulekul tippkohtumine Venemaaga, mis peaks toimuma
Samaaras.

Kuid sündmused Tallinnas ja Moskvas muutsid arutelud Brüsselis plaanitust kirglikumaks. Venemaa teemalise arutelu jooksul laekus värskemat informatsiooni Moskvas toimunud sündmustest. Volinikud esinesid üksteise järel ja kinnitasid, et Euroopa Liit peab olema Eestiga solidaarne ja suhtumises Venemaasse peab olema ühtne.

"Komisjoni sõnumid ongi need, et esiteks on need asjad, mis riik teeb oma sümbolitega iga riigi siseasi," rääkis Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas.

"Teiseks on igasugune vägivald vastunäidustatud kogu selle Euroopa ülesehitamise ideele. Igasuguseid probleeme võib olla, aga kui astutakse üle vägivalla piiri, siis see on kindlasti hukkamõistetav selles mõttes, et ükskõik, mis raskused sul on, ära tule vägivaldseid võtteid kasutama, et oma tahtmist läbi viia," lisas ta.

"Kolmas asi on solidaarsus liikmesriikidega ja muidugi praegu on ka selge see, et Venemaa ja Euroopa suhted on keerulised. Sündmused Eestis tuleb vaadata laiemas Euroopa Liidu suhete kontekstis."

Komisjon on saanud ka ülevaate Eesti suhtes sooritatud küberünnakust, sama teemat käsitlesid pikemalt oma koosolekul Euroopa Liidu suursaadikud. Väidetavalt esitas suursaadik üsna detailse ülevaate rünnaku päritolu ja iseloomu kohta.

"Komisjon tahab väljendada sügavat muret Moskvas asuva Eesti Saatkonna juures
toimuvate meeleavalduste kasvava vägivaldsuse suhtes. Komisjon kutsub Venemaa
ametivõime üles täitma oma Viini konventsiooniga sätestatud kohustusi ja tagama
Euroopa Liidu liikmesriigi saatkonna töö ning saatkonnatöötajate julgeolek," lausus Euroopa Komisjoni pressiesindaja Johannes Laitenberger.

"Euroopa Komisjon soovitab Venemaa valitsusel pidada Eestiga antud teemal dialoogi ja ühineb Euroopa Liidu eesistujamaa Saksamaa demaršiga Venemaale."

Brüsselist kostuva sõnumi kõige tähtsam osa on solidaarsus. Teiseks tuleb silmas pidada, et mitte keegi siin Euroopa Komisjonis ei pea vajalikuks kritiseerida Eesti tegevust.

Toimetas Thomas Mell
ETV24


http://www.etv24.ee/index.php?0574112

02 Mai 2007
  Kommentaarid