Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Luikede kinnikülmumise pärast pole vaja muretseda
Inimestel ei ole vaja muretseda, et luiged võiksid veekogudele kinni külmuda, samuti ei tasu väikestele veekogudele jäänud luiki ja teisi väikesi veelinde veekogu jäätumise tõttu toitma hakata.

Viimastel päevadel on Riiklik Looduskaitsekeskus saanud kõnesid inimestelt, kes muretsevad veekogudel olevate luikede kinnikülmumise pärast. Mure on enamasti asjatu, sest terved luiged ei külmu kinni, vaid püsivad paigal selleks, et energiat kokku hoida. Lume- ja jäätükkidega loopimisest pole kasu, sest tavaliselt ei lase lind end sellest häirida ja samuti võib lindu niimoodi tõsiselt vigastada. Päästjate eest ära lendav luik naaseb sageli varsti tagasi. Luiged on enamasti paigal seni, kuni nad on veendunud, et enam toitu kätte ei saa, alles siis võivad nad otsida endale uue meeliskoha. 

Veekogudel olevatel luikedel tuleks lihtsalt hoida silm peal ja helistada alles siis (linnades ööpäevaringselt telefonil 112, mujal 1313 ja 5045891) , kui tõesti häda on käes: lind rabeleb tiibadega ja ei saa mujale liikuda, mida tegelikult juhtub aruharva.

Ka ei ole mõtet veekogudel olevaid linde toita, sest kui looduslikud tingmused muutuvad ebasobivaiks, liiguvad linnud teise kohta. Lisasöötmise korral aga jäävad nad paigale ja sõltuvad inimeste toitmisest, mis ei pruugi olla piisavalt regulaarne ja tervislik. Linnud jäävad nõrgaks ja võivad langeda hulkuvate koerte või rebaste saagiks.

Aet Truu
07 Jaanuar 2008
  Kommentaarid