Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

President Ilves: Eestit päästab kriisist vaid kõigi ühine pingutus
President Toomas Hendrik Ilves kutsus tänases iseseisvuspäeva kõnes Eesti avalikkust mõistma maailma ja Eesti majandust tabanud kriisi olemust ja põhjusi ning julgustas kõiki süüdlaste otsimise asemel ühiselt pingutama raskete aegade üle elamiseks.

“Me oleme kriisis, mida me suuresti ei kontrolli,” tõdes president Ilves Jõhvi kontserdimajas peetud Eesti Vabariigi 91. aastapäeva kõnes. “Praegune olukord Eestis ja riikides, kus paiknevad meil tegutsevate pankade peakorterid, on möödunud aasta viimasest kvartalist minetanud selle punkti, kus saaks kedagi või midagi süüdistada Eestis juhtunu eest.”

President Ilves peatus aastapäevakõnes riigipea enda, kodanike, valitsuse ja parlamendi, opositsiooni ja ettevõtjate vastutusel ning kutsus süüdistamise asemel tunnetama ühist vastutust juhtunu eest, sest siis on kergem end kokku võtta ja suhtumist muuta: “Eestil läheb edaspidi hästi, kui kodanikud teevad valimistel tarku valikuid, valitud käituvad riigimehelikult ning ettevõtjad uuendusmeelselt.”

Riigipea hinnangul oli äsjane riigieelarve kärbe möödapääsmatu samm ning prognoosis, et see kulutuste kokkutõmbamine ei pruugi jääda viimaseks.

“Seetõttu ma soovin, et need, keda lõiked puudutavad praegu vähem, ei keskenduks oma kaotusele, vaid aduksid, et teistel läheb rängemini,” ütles president Ilves.

Ta kutsus oma kõnes valitsust ja parlamenti kaitsma Eesti rahanduspoliitilist usaldusväärsust ja demokraatliku riigi toimemehhanisme.

“Majanduskriis ei saa peatada Eesti põhiseaduse kehtimist. See, et raha on vähem, ei või tuua kaasa mingeid mööndusi otsuste läbipaistvuse suhtes,” kinnitas riigipea, kutsudes koalitsiooni ja opositsiooni pidama täiemahulist ja avatud debatti järgmise aasta eelarve küsimustes.

Avatud ja kogu ühiskonda kaasava väitluse puudumise korral võib suureneda ühiskonna pettumus Eesti demokraatias ja seda teostavates institutsioonides, hoiatas president Ilves, kelle sõnul on just demokraatia kriiside esimesi ohvreid, sest siis demokraatia kannatab populismi tõttu.

Riigipea hinnangul vajab Eesti rasketel aegadel ennekõike solidaarsust ja äratundmist, et üksipäini me raskete aegadega toime ei tule. President Ilves kutsus Eesti rahvast tunnetama solidaarsust kui oma tänuvõlga Eesti vabaduse ja omariikluse eest, mis lubavad meil kriisi kiuste täna elada viisil, millest pool sajandit tagasi söandati vaid unistada.

“Just praegu on õige aeg aduda, et me oleme ajanud vahepeal segamini vabaduse tarbida ning vabaduse otsustada inimlike väärtuste kasuks. Elukvaliteedi summaks on vaimsed väärtused, rikkad inimsuhted, tervislikud eluviisid, õnnelikud lapsed ja tugev ühistunne. Just neisse tuleb investeerida oma aega, mõistust, emotsioone ja tahet,” kõlas president Ilvese üleskutse Eesti Vabariigi 91. aastapäeva pidulikul kontsertaktusel.
24 Veebruar 2009
  Kommentaarid