Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Ämmaemandad saavad suurema õiguse iseseisvalt töötada
Tulevikus saab lisaks naistearstile normaalse raseduse jälgimiseks ja lihtsamate reproduktiivtervisega seotud probleemide korral pöörduda ka ämmaemanda iseseisvale vastuvõtule. Eelnõu, millega antakse ämmaemandate õigus iseseisvalt tervishoiuteenust osutada, kiitis valitsus heaks tänasel, 12. märtsi istungil.

Eelnõu annab ämmaemandatele õiguse jälgida normaalset rasedust, sünnitusjärgselt last ja naist, määrata uuringuid ja neid läbi viia. Lihtsamate günekoloogiliste probleemide korral saavad nad nõustada, soovitada ravimeid ning ka mõningatele kokkulepitud ravimitele retsepte välja kirjutada. Retsepte saavad ämmaemandad kirjutada ainult teatud ravimitele. Töövõimetuslehe saavad ämmaemandad väljastada ainult rasedus- ja sünnituspuhkusele lubamise ning raseduse ajal töö(teenistus)tingimuste ajutise kergendamise või teisele tööle (ametikohale) üleviimise kohta.

Ämmaemandad saavad iseseisvalt tervishoiuteenust osutada ambulatoorselt ja ainult normaalse raseduse korral. Haigusseisundite ja patoloogiate kahtlusel või ilmnemisel suunatakse patsient kohe arsti juurde.

Sotsiaalminister Hanno Pevkuri sõnul saavad ämmaemandad õiguse iseseisvalt tegutseda, kuid sellega kaasneb ka suurem vastutusekoorem. „Tulevaste emade professionaalne nõustamine, väikeste inimeste ilma aitamine ja noore pere tervise jälgimine on nende igapäevane töö. Tegelikult on ämmaemandate hoole all kogu Eesti rahva tervis ja tulevik, sest nemad kannavad hoolt paljude meie laste terve ja turvalise elu alguse eest,” ütles ta. „Ämmaemandate ülesanne on olla hea partner haiglatele, kelle õlul on kogu sünnitusabi ja günekoloogia valvete vastutus,” lisas minister.

Tänu seaduse muudatusele väheneb pere- ja naistearstide töökoormus, lühenevad ravijärjekorrad naistearstide ambulatoorsele vastuvõtule ja pikemas perspektiivis paraneb eriarstiabi kättesaadavus. Ämmaemandusabi kättesaadavus paraneb ka maapiirkondades elavatele inimestele. Paraneb ka abi andmine sünnitusjärgsel perioodil, sest seni keskenduti peamiselt vastsündinule.

Riigieelarves lisakulusid seaduse rakendamisega ei kaasne.


Eli Lilles
12 Märts 2009
  Kommentaarid