Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Mürafoor aitab kurte ja pimedaid lasteaias ja koolitunnis
Projekti „Müra pole muusika!“ raames saab tasuta testida mürafoori ka Tallinna Heleni Kool, kus õpetatakse kurte ja pimedaid õpilasi, sealhulgas liitpuudega pimedaid ja pimekurte lapsi lasteaiast gümnaasiumini.

Tallinna Heleni Kooli direktori Airi Püss´i sõnul aitab testitav mürafoor õpilastel ja õpetajatel visuaalselt kontrollida müra taset klassis või rühmatoas ja sellega arvestada. „Mürafoor on meile abiks olnud!“ rõõmustab Püss.

Mürafoor on justkui tavaline valgusfoor: kui müratase kõrge, näitab punast värvi tuld ning annab helisignaaliga märku liiga tugevast lärmist. Kollane tuli on hoiatuseks. Roheline tuli näitab lubatavat müra taset, mida saab seadistada vastavalt soovitatavale ja lubatavale normile.

Mürafoor võib aidata vaigistada müra näiteks baaris või mõnes muus ühisruumis, kus tekkivat mürataset on vaja soovitud piirides hoida.

Ökokrati poolt läbiviidavas projektis ”Müra pole muusika!” osaleb üle 20 000 noore kõikidest maakondadest.

Projekti kulminatsioon noortele toimub Puhta Õhu Peoga Jüri Gümnaasiumi staadionil Harjumaal mai lõpul ning õpetajatele ja ametnikele juuni alguses avatud ruumi stiilis lõpukonverentsiga Jaaniojal Lääne-Virumaal.

Projekti „Müra pole muusika!“ eesmärgiks on pöörata tähelepanu müra ja keskkonnamüra probleemi olemasolule meie ümber. Panna noori kuulama looduse hääli, õppida tundma loodust. Vanemale kooliastmele selgitatakse müra tähendust, selle kahjulikku mõju tervisele ja loodusele ning müra ennetamise võimalusi.

Inimesed puutuvad müraga kokku lasteaias, koolis, õues, kodus või ka kinos ning kuulates kõrvaklappidega valju muusikat.

Müra on organismile alati kahjulik, koormates kuulmiselundit ja selle kaudu ka peaaju.

Müra alandab tähelepanuvõimet, põhjustab stressi, väsimust ja näiteks vereringesüsteemi haigusi, vähendab kuulmistaju ning sellega seoses võivad kaasneda sotsiaalsed probleemid.

Projekti korraldab MTÜ Ökokratt, toetavad 80 omavalitsust, keskkonnaministeerium, Kohaliku Omaalgatuse Programm, Netikuller OÜ ja paljud ettevõtted ning ametiasutused.

MTÜ Ökokratt on sarnaseid projekte läbi viinud aastast 1999.


Jane Adler
13 Mai 2009
  Kommentaarid