Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Ojuland: IT-agentuur peab tulema Eestisse

Euroopa Parlamendi liige Kristiina Ojuland ei nõustu Prantsusmaa esindajate sooviga luua Euroopa Liidu justiits- ja siseküsimuste IT-agentuur Strasbourgi.

 

Arvestades Eesti  infotehnoloogia sektori arengutaset on Ojuland veendunud,  et Eesti on õige asukoht loodavale uuele agentuurile. 

„Eestil on hea kogemus välisriikidest lähtunud küberrünnaku tõrjumisel, millest väljusime võitjana. NATO Küberkaitse Keskuse asumine Eestis on samuti hea taust Euroopa Liidu IT-agentuuri loomiseks Eestisse,“ lausus Ojuland.

Ojuland viitas, et Eestis pole senini veel ühtegi Euroopa Liidu agentuuri. See on tema sõnul probleem, kuna Euroopa Liit hajutab haldusasutusi ning näiteks mõnes vanas ELi riigis on kogunisti mitu agentuuri. IT -agentuuri loomine tooks Eestisse mitusada hästi tasustatavat töökohta ning kõrge kvalifikatsiooniga rahvusvahelisi spetsialiste. Samuti annaks see tööd siin paiknevatele IT-firmadele.

 

"On üldiselt positiivne, et agentuuri vajaduse ja loomise osas ollakse jõudmas Euroopa Liidu riikides, sealhulgas suurriikides, ühisele arusaamisele,“ sõnas Ojuland. „Eesti toetab igati infotehnoloogia senisest efektiivsemat kasutamist Euroopa Liidu sisejulgeolekus. On paljuski arusaamatu, miks on progress siin olnud tagasihoidlik.“

 

Ojulandi sõnul on kahetsusväärne, et Schengeni teise põlvkonna infosüsteemi valmimine on juba aastaid pidevalt edasi lükkunud - viimase ajagraafiku kohaselt on selle valmimise tähtaeg edasi nihutatud juba 2011. aasta viimasesse kvartalisse. „Selle eest on vastutav täna Strasbourgis paiknev haldur," märkis Ojuland.

 

Euroopa Komisjoni seisukoht on, et seoses Euroopa Liidu  justiits- ja siseküsimuste alase tegevuse ning Schengeni ala laienemisega oleks tarvis luua uus IT-agentuur, mis tegeleks suurte JHA infotehnoloogiasüsteemide, Schengeni Infosüsteemi (SIS), Viisa Infosüsteemi (VIS), Eurodaci ning uute justiits- ja siseküsimuste andmebaaside haldamise ja arendamisega.

 

15.-17. juulil Stockholmis toimunud mitteametlikul justiits- ja siseküsimuste nõukogul informeeris Eesti siseminister oma kolleege Eesti huvist kandideerida IT-agentuuri asukohamaaks.

25 September 2009
  Kommentaarid