Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Lennart Meri filmirännakute näitus Soomes
Helsingis asuva Ungari kultuuri- ja teaduskeskuse galeriis U (Kaisaniemenkatu 10) avatakse täna Lennart Meri filmirännakuid kajastav soomekeelne teabenäitus „VEELINNURAHVAS. Lennart Meri filmirännakud 1969–1988“.

Avamisel kõnelevad Eesti Instituudi Soome esinduse esimene juhataja Kulle Raig ning Ungari Instituudi Tallinna osakonna juhataja Urmas Bereczki. Näituse avab Eesti Instituudi juhatuse esimees ning Lennar Meri poeg Mart Meri.

Lennart Meri, armastatud Eesti riigipea aastatel 1992–2001, oli ka kirjanik ja filmilooja, kelle missioon oli jutustada eesti ja meie hõimurahvaste iidset lugu, otsides vastust eelkõige just väikerahvaste igavestele küsimustele: kes me oleme, kust tuleme, kuhu läheme. Rohkem kui 30 aasta vältel – pea igal aastal –, rändas ta üksi või enda korraldatud ekspeditsioonidega tollase Nõukogude Liidu kõige raskemini ligipääsetavates piirkondades. Teda paelusid väikerahvaste kogemused hoida oma kultuuri elus võõrkeelse koloniseerija kiuste.

Filmirännakutest aastail 1969–1988 sündisid hõimurahvastest järgmised linateosed: „Veelinnurahvas“ (1970), „Linnutee tuuled“ (1977), „Kaleva hääled“ (1985), „Toorumi pojad“ (1989) ja „Šamaan“ (1977/1997) – esimesed rahvusvaheliselt kaalukad dokumentaalfilmid soome-ugri rahvastest, mis annavad ülevaate iidsetest tavadest, rituaalidest, rahvaluulest, etnograafiast ning püstitavad põnevaid hüpoteese.

Filmide ainestiku talletamiseks tehti aastatel 1969–1988 soome-ugri rahvaste asualadele korduvalt ekspeditsioone. Võttegrupi töös osales etnograafe, folkloriste, kunstnikke ja kirjanikke. Loomulikult käidi ka keelesugulaste juures Ungaris.

Näitus „VEELINNURAHVAS. Lennart Meri filmirännakud 1969–1988“ võtab omamoodi ekspeditsioonipäevikuna kokku filmiretkedel nähtu ja kogetu. Fotojutustust täiendavad Lennart Meri kaasteelisest filmimehe Enn Säde meenutused koos põimingutega Lennart Meri ülestähendustest. Fotode ja meenutuste kõrval saab näha ka võttegrupi liikmetega kaasas olnud ja kaasa tulnud esemeid. Näituse on kujundanud Peeter Laurits.

Näitus „VEELINNURAHVAS. Lennart Meri filmirännakud 1969–1988“ on Helsingi Ungari kultuuri- ja teaduskeskuse galeriis avatud 19. veebruarist 20. märtsini 2014.

19. märtsil kell 17 toimub galeriis filmiõhtu, kus tuleb esitusele Jaak Lõhmuse käe all valminud Lennart Meri filmitegemistest pajatav dokumentaalfilm „Tantsud linnuteele. Pildistusi Lennart Meri filmirännakutelt“.

Näitus sai teoks Fenno-Ugria Asutuse, Eesti Instituudi ja Lennart Meri Euroopa Sihtasutuse koostöös. Toetavad Eesti Vabariigi kultuuriministeerium ning Ungari kultuuri- ja teaduskeskus Helsingis.


Grete Ahtola
Eesti Instituudi juhataja Soomes
18 Veebruar 2014
  Kommentaarid