Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

USA sisejulgeoleku ekspert tutvustab Eestis uudset simulatsioonikeskkonda
Käesoleval nädalal külastab Politsei- ja piirivalveametit ja Sisekaitseakadeemiat rahvusvaheliselt tuntud teadlane professor Alok R. Chaturvedi, kes on töötanud välja sisejulgeoleku simulatsioonikeskkonna SEAS. Keskkond on abivahend ohtude mõjude planeerimisel, näiteks pandeemia levimise ennetamisel, energiajulgeoleku ja kriitilise infrastruktuuri analüüsimisel.

Chaturvedi arendatud analüüsi- ja simulatsioonikeskkonnas SEAS on võimalik läbi mängida erinevaid stsenaariume ja selle põhjalt hinnata inimeste käitumist ning sisejulgeoleku operatsioonide tagajärgi.

PPA analüüsibüroo juht Marilis Sepa sõnul on simulatsioonikeskkonna suurimaks väärtuseks reaalsele maailmale tuginevad mudelid, mille abil saab politsei tegevust ja ressursside paigutust läbi mängida ja tulemusi võrrelda. „Ootame huviga, milliseid võimalusi politseitöö ja selle mõju planeerimiseks annaks mudelite Eesti oludele kohandamine. Eelkõige otsime vastust küsimusele, kuidas olemasoleva võimekusega turvalisust paremini tagada“, jätkab ta.

Tulevikus on SEAS keskkonna põhimõtteid võimalik kasutada Eesti jaoks sobiva analüüsikeskkonna loomiseks, mille põhjal saab hinnata näiteks migratsiooniriske, rahvastiku demograafilistest muutustest tulenevaid tagajärgi õiguskorrale ning kuritegevuse trendidele reageerimist. Esialgse mudeli koostamiseks on esitatud projektitaotlus Euroopa Liidule. Praegune koostöö toimub AILEN projekti (Framework for Analysing the Impact of External Environment in the Field of National / Public Security ) raames ning selle partneriteks on Eestis PPA, Sisekaitseakadeemia, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Ülikool ja Tartu Ülikool.

Sisekaitseakadeemia rektor Lauri Tabur sõnul on akadeemia 2006. aastast alates arendanud erinevaid simulatsioonikeskkondasid neis valdkondades, kus erinevate stsenaariumite läbimängimine ja harjutamine on keeruline ja rahaliselt ülemäära kulukas. "Täna on Sisekaitseakadeemias üks Euroopa viiest kaasaegsemast matkekeskkonnast, kus eksperdid harjutavad reageerimist näiteks erinevatele suurõnnetustele või terroriaktidele nii maal kui ka vees. USA kaasaegse kogemuse integreerimine olemasolevate keskkondadega annab meile veelgi suurema valmisoleku arvestada spetsialistide väljaõppes kõigi kaasaegsete julgeolekuohtudega" täpsustas Tabur.

Professor Alok R. Chaturvedi visiit Eestisse ja avalike loengute läbiviimine on korraldatud Politsei- ja Piirivalveameti, Tallinna Tehnikaülikooli ning Sisekaitseakadeemia koostööna ning ellu viidud tänu Balti-Ameerika Vabaduse Fondi (BAFF) rahastusele. Rohkem infot BAFF-i stipendiumide ja lektorite toetuste kohta leiate, külastades kodulehte www.balticamericanfreedomfoundation.org.
20 Veebruar 2014
  Kommentaarid