Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Herkel ja Raid ulatavad erakondadele abikäe koostöö tegemiseks
MTÜ Vaba Isamaaline Kodanik esimees Andres Herkel ning liige Juku-Kalle Raid (kuulub Riigikogus IRL-i fraktsiooni) esitasid täna Riigikogus seaduseelnõu, mille eesmärgiks on erakondade valimisliitude taastamine nii kohalikul kui ka Riigikogu tasandil.

Herkel ja Raid leiavad, et erakondade sellise koostöövormi lubamine edendab poliitikas koostöövõimalusi ja paindlikkust. Herkeli sõnul on eriti kummastav asjaolu, et kohalikul tasandil pole erakondade valimisliidud lubatud ning kui erakonnad tahavad valimisnimekirja esitamisel koostööd teha, siis peavad nad seda varjama kas kasutades ainult ühe erakonna nime või moodustades formaalselt kodanike valimisliidu.

„Ka Riigikogu valimistel on sellise võimaluse taastamine mõistlik. Näiteks on ühist valimisnimekirja esitada tahtvad erakonnad praegu sundvaliku ees, kuna nad ei saa seda teisiti teha kui kiirelt ühinedes. Ühise valimisliidu võimalus oleks palju paindlikum, jättes võimalused edasiseks ühinemiseks või mitteühinemiseks avatuks,“ ütles Herkel.

Herkel tõi näiteks selle, et Isamaaliidu ja Res Publica ühinemisel 2006. aastal oli õiguslik keskkond palju piiravam kui kümmekond aastat varem, mil Isamaa ja ERSP alustasid ühinemiseni viinud koostööd ühise valimisliidu moodustamisest 1995. aastal.

Raid lisas, et tänane poliitiline süsteem on liiga jäik ning üles ehitatud pigem nii, et väljaspool nelja Riigikogu erakonda tegutsejail oleks võimalikult keeruline ükskõik millist muudatust läbi suruda.

Eelnõu algatajad peavad otstarbekaks ka kodanike valimisliitude võimaldamist Riigikogu valimistel, kuid põhimõttel „üks probleem korraga“ lubavad jätta selle tõstatamise edasiseks.

Herkel ja Raid ise ühtegi erakonda ei kuulu, küll aga on Herkel liitunud Eesti Vabaerakonna Algatusrühmaga.
27 Veebruar 2014
  Kommentaarid