Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Eesti ja Soome sõlmisid LNG-terminalide ja Balticconnectori rajamise memorandumid
Reede õhtul sõlmisid Tallinnas Eesti ja Soome kahte riiki ühendava maagaasi torujuhme Balticconnector ja veeldatud maagaasi (LNG) terminalide rajamise ühiste kavatsuste memorandumid.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsi sõnul on lepe pika läbirääkimise tulemus ja vajalik nii Eestile kui Soomele. „Täna allkirjastatud ühiste kavatsuste memorandumid on oluline teetähis tervele regioonile tähtsate energia infrastruktuuri projektide arendamisel,“ lisas Parts. „Hindan väga kõrgelt oma Soome kolleege, et me suutsime ületada erimeelsused ja leidsime mõlemat riiki rahuldava ja projektide arendajatest ettevõtteid motiveeriva kompromissi. Tunnustan Euroopa Komisjoni, kelle panus mitme poolsete kokkulepete saavutamiseks viimastel kuudel oli kaalukas.“

Praegu puuduvad nii Balti riikidel kui Soomel gaasiühendused ja ka muud alternatiivsed gaasi tarnevõimalused teiste Euroopa Liidu riikidega. „Selline olukord on muret tekitav, sest maagaasi hind ei kujune konkurentsi tingimustes,“ rääkis Parts. „Maagaasi hinna hüppelisele kasvule viimastel aastatel oleme kõik tunnistajaks olnud. See olukord peab muutuma ja tänased kokkulepped loovad võimaluse, et me saame seda üheskoos Euroopa Liiduga ka muuta.“

Allkirjastatud ühiste kavatsuste memorandumi kohaselt asuvad Eesti ja Soome LNG terminalide arendajad koostööle eesmärgiga rajada veeldada maagaasi terminalid mõlemale Soome lahe kaldale. Mai lõpuks peavad projektiarendajad, kelleks on Soome poolt Gasum ja Eesti poolt Paldiski terminali arendaja, esitama riikide regulaatoritele ja Euroopa Komisjonile väljatöötatud ühisprojekti täpsemad tehnilised ja majanduslikud parameetrid. Osapooled töötavad selle nimel, et regionaalne LNG projekt jõuaks Euroopa Ühendamise Rahastu esimesse vooru.

Vastavalt sõlmitud kokkuleppel on Eesti riigil võimalus omandada Eestis rajatavas LNG projektis enamusosalus.

Eesti ja Soome gaasi ülekandevõrkusid ühendav Balticconnector on prioriteetne projekt nii Soome kui Eesti gaasi tarnekindluse tagamisel. Projekti realiseerimine avab pärast Leedu ja Poole gaasiühenduse valmimist akna Euroopasse ka Soome gaasitarbijatele. Balticconnectori memorandumi kohaselt peavad mai lõpuks projektiarendajad EG Võrguteenus ja Gasum esitama teekaardi eesmärgiga jõuda Balticconnectori projektitaotlusega Euroopa Ühendamise Rahastu esimesse vooru.
28 Veebruar 2014
  Kommentaarid