Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Pevkur: Eesti võiks sarnaselt riigikaitsele ka sisejulgeolekusse panustada vähemalt 2% SKT-st
Täna kõrgematel riigikaitsekursustel esinenud siseminister Hanno Pevkur ütles, et Euroopa muutunud julgeolekusituatsiooni ja Ukrainas toimuvat arvestades peaks Eesti sarnaselt riigikaitsekuludega fikseerima miinimumtasemena 2% sisemajanduse kogutoodangust ka siseturvalisuse ja -julgeoleku tagamiseks.

Pevkuri sõnul on tõhusa kaitsevõime ja välispoliitika kõrval kriitilise tähtsusega just siseturvalisuse tagamine, kuna piirivalve, politsei ja teised siseturvalisuse ametkonnad on need, kes seisavad eesliinil avaliku korra kaitsmisel.

"Venemaa käitumine Ukrainas näitas, et enne sõjalist sekkumist käivitus ettevalmistustöö, mis tähendas esmajärjekorras massilisi korratusi, provokatsioone, mõjutustegevusi jm sellist ning mille eesmärk oli destabiliseerida avalikku korda ja õõnestada julgeolekut,“ ütles Pevkur. „Sellistele sündmustele ei saa aga reageerida kaitseliit või kaitsevägi. See on eelkõige politsei ülesanne, mistõttu riigi toimimise seisukohast on vältimatu panustada riigi siseturvalisusse sarnaselt riigikaitsega vähemalt 2% SKT-st.“

Praegu moodustab siseturvalisuse eelarve ligi 1,6% SKT-st, ulatudes sel aastal üle 300 miljoni euro.

Siseminister keskendus oma tänases ettekandes samuti erinevate valdkondade koostööle riigikaitse tagamisel, 1. juulist jõustuvale korrakaitseseadusele ja Ukrainas toimuva mõjudele Eesti turvalisuse tagamisel. „Fookus NATO kollektiivkaitse suunal ja esmase kaitsevõime arendamisele on kriitiliselt tähtis, aga ainuüksi sellest meie iseolemise tagamiseks ei piisa. Sisemiste ohtudega tulemusliku toimetuleku eest peame seisma ise,“ sõnas Pevkur.

Kõrgemad riigikaitsekursused on mõeldud poliitikutele, kõrgematele riigiametnikele ja kaitseväelastele, majandus- ja arvamusliidritele, kultuuri- ja haridustegelastele, ajakirjanikele, kolmandale sektorile jt, et tutvustada Eesti julgeoleku-, välis- ja kaitsepoliitikat ning riigikaitse laiapõhjalist käsitlust, suurendada koostööd ning ühiskondlikku sidusust riigi kaitse valdkonnas. Kursused toimuvad 6.-11. aprillini.
10 Aprill 2014
  Kommentaarid