Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Eesti päästemeeskond sõidab appi Bosnia ja Hertsegoviina üleujutuspiirkonda
Teisipäeval, 20.mail, sõidab Eesti üheksaliikmeline päästemeeskond Balti riikide ühismeeskonna BaltFloodCombat (BFC) koosseisus Bosnia ja Hertsegoviinasse, et aidata riigil likvideerida üleujutustest tingitud olukorda.

Eesti vastas eelmise nädala lõpus positiivselt Bosnia ja Hertsegovina Julgeolekuministeeriumi poolt läbi Euroopa Liidu Elanikkonnakaitse mehhanismi esitatud rahvusvahelisele abipalvele saata neile appi üleujutuse pumpamismoodul. Oma valmisolekut osaleda missioonil kinnitasid ka Läti ja Leedu kolleegid, kes koos eestlastega moodustavad 19-liikmelise ühismeeskonna. Vastavalt BFC kontseptsioonile ja kokkulepitud tegutsemisjuhistele tagavad kogu missiooni logistilise, meditsiini ja IT-toetuse Eesti päästemeeskonna eksperdid. Kolme riigi esindajatest moodustatud päästeüksuse juhtkonda kuulub Eesti päästemeeskonna pumpamisrühma juht Jaanis Otsla, kes täidab missioonil ühismeeskonna juhi asetäitja rolli.

Päästeameti peadirektori Kuno Tammearu sõnul on BFC ühismeeskonna oskused, varustus ja kogemused ühed Euroopa parimad. „BaltFloodCombat on ellu kutsutud esmalt Balti riikide aitamiseks üleujutuste korral ja on pälvinud ka Euroopa Liidus kõrge hinnangu. Tänu kolme riigi heale koostööle on meil võimalus pakkuda abi ka teistele riikidele. Olukord on kriisipiirkonnas praegu väga traagiline. Meie meeskonna teadmiste ja oskuste juures on meil kohustus ja teisalt ka võimalus hädasolijaid aidata. Selline suuremahuline päästeoperatsioon täiendab kindlasti ka meie meeste kogemustepagasit,“ lisas Tammearu.

Pea nädal aega kestnud suurte vihmasadude tõttu on Bosnia ja Hertsegoviina ning Serbia alad kannatanud suureulatuslike üleujutuste ja sellest tingutud maalihete all, mis on omakorda põhjustanud majade kokkuvarisemisi ja infrastruktuuri kahjustusi. Bosnia ja Hertsegoviinas on juba rohkem kui 6000 inimest evakueeritud, mis võib tõenäoliselt ka suureneda. Hinnanguliselt võivad üleujutused mõjutada kuni 50 000 inimest.

BaltFloodCombat (BFC) on 2010. aastal registreeritud esimene rahvusvaheline elanikkonnakaitse moodul Euroopas, mis on välja arendatud Eesti Päästeameti juhtimisel ning koosneb Eesti, Läti ja Leedu ressurssidest. Mooduli varustus (pumbad ja tarvikud) on omavahel kokku sobivad, personal on saanud ühtse koolituse tagamaks efektiivse koostöö. BFC on osalenud kahel missioonil: Poolas (esimene BFC missioon 20. mai 2010 ) ja Moldovas, mõlemad 2010. aastal ja kahel EL moodulite õppusel: Hollandis 2012. aastal ja Horvaatias 2014. aastal. Bosnia ja Hertsegoviina missiooni rahastab Eesti Välisministeerium.
19 Mai 2014
  Kommentaarid