Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Lahemaal tutvustatakse rannakeelt ja tähistatakse Eesti põhjapoolseima küla seltsimaja juubelit
2. ja 3.augustil toimuvad Kuusalu vallas, Pärispea ja Leesi külas rannakeele ja -kultuuri päevad. Samal nädalavahetusel tähistatakse Pärispea seltsimaja 140. aastapäeva.

Laupäeval avab pidustused Pärispeal Veljo Tormise looming Kuusalu meeskoori esituses ning Lahemaa Rahwamuusikud. Aja- ja kultuuriloolane Ott Sandrak tutvustab külalistele kogukonnaliikumist ja hariduselu rannakülades, sest praegune Pärispea seltsimaja on suurema osa oma ajaloost olnud hoopis piirkonna haridustempliks. Samuti räägitakse pohiranna keele pärimuse olulisusest.

"Pohirand on samasugune ürgse pärimuskultuuri ala nagu Setu või Kihnu. Enamus üle Eesti tuntud regilauluhittidest on jäädvustatud just Lahemaa rannaküladest. Tegemist on tõelise, ent kummalisel kombel vähe teadvustatud pärimuse varaaidaga,“ ütleb Ott Sandrak. Päeva teises pooles on piduõhtu, kus külastajatele esinevad Kristiina Ehin ja Silver Sepp oma laulude, rahvamängude, luule ja fantaasiapillidega, Loore Martma uute lauludega ukulelel ja kitarril ja folkansambel Paabel. Lisaks veel teisi nimekaid esinejaid, paljud neist kohalikus rannakeeles.

Pühapäev on Leesi rahvamajas pohiranna seminar, kus on võimalik kohalike koduloouurijate abil saada osa kahe Eesti põhjapoolseima poolsaare, Juminda ja Pärispea kohalikust pärimusest ning suhetest Soome ja Rootsi rannarahvaga. Sekka kuuleb ehtsat ja kohalikku regilaulu ja rannakeelt. Päeva lõpetab Cathena koori kontsert Leesi kirikus.

Nädalavahetuse kavaga saab tutvuda Keskkonnaameti kodulehel: http://www.keskkonnaamet.ee/lahe/loodus/pohiranna-seminar-ja-parispea-740/ .

Rannakeele ja -kultuuri päevade ja Pärispea seltsimaja juubeli tähistamist korraldavad Pärispea seltsimaja, Leesi rahvamaja ja Keskkonnaamet. Sündmusi toetavad Eesti Kultuurkapital, Keskkonnainvesteeringute Keskus, Kohaliku omaalgatuse programm ja Kuusalu vald.
01 August 2014
  Kommentaarid