Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

RM: Hindade langus on taandumas
Statistikaameti andmetel jäid hinnad oktoobris eelmise kuu tasemele ning aastases võrdluses pidurdus hinnalangus 0,6 protsendilt 0,2 protsendini. Euroala inflatsioon kiirenes oktoobris esialgsel hinnangul energia- ja toiduhindade languse pidurdumise tõttu 0,4 protsendini.

Importkaupade odavnemise tõttu pöördusid meil hinnad alates juunist langusesse. Languse põhi jõudis kätte augustis ning sügisel hakkas langus järk-järgult taanduma. Selle taga on välistegurid, mis mõjutavad hindu ka Euroopas laiemalt, nagu toidu- ja energiahindade languse pidurdumine. Kuigi toorainete hinnad on viimastel kuudel alanenud, soosib hinnalanguse pidurdumist aastatagune madal võrdlusbaas.

Toiduainetest on välisturgudel suuremal määral odavnenud piimatooted, kuid siinseid jaehindu pole see veel mõjutanud. Mõningase viitajaga peaks välisturgude hinnamuutused ka siinsetesse hindadesse levima. Toiduainete hindu on seni langetanud eelkõige heast saagikusest tingitud aiasaaduste odavnemine. Nafta odavnemise tõttu on mootorikütuse hinnad viimaste aastate madalaimad.

Suvise majandusprognoosiga võrreldes on hinnalangus mõnevõrra suurem. Kuna toorained on odavnenud, on hindade tõusule pöördumine veidi edasi lükkunud. Lähikuudel peaks seda soodustama eelkõige elektri ja kütte hinnalanguse taandumine. Samuti on teatud mõju euro odavnemisel. Järgmise aasta alguses lisandub aktsiisimäärade tõstmine.

Kristjan Pungas
fiskaalpoliitika osakonna analüütik
08 November 2014
  Kommentaarid