Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Eestist saab 2015. aastal Euroopa Kosmoseagentuuri täisliige
Väliskaubandus- ja ettevõtlusminister Anne Sulling osales Luksemburgis Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) ministrite kohtumisel, kuhu Eesti oli esimest korda kutsutud kui tulevane ESA täisliige. Eesti allkirjastab ESAga liitumislepingu 2015. aasta veebruaris ning pärast leppe ratifitseerimist saab Eesti Euroopa Kosmoseagentuuri täieõiguslikuks liikmeks.

„Euroopa Kosmoseagentuuri liikmena saab Eesti läbi erinevate programmide rakendada ja arendada oma kõrgtehnoloogilisi teadmisi ja oskusi kosmosevaldkonnas. See on suurepärane võimalus nii meie teadlastele kui ka ettevõtetele Euroopa kosmosetööstuse arengus kaasa rääkida,“ ütles minister Anne Sulling. Lisaks kohustuslikele teadusprogrammidele on Eestil võimalus osaleda ka ESA valikprogrammides, mis valitakse välja järgmise aasta esimeses pooles.

ESAga liitumisel tuleb Eestil tasuda ühekordne sisseastumismaks 600 000 eurot, mis on arvestatud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi tuleva aasta eelarvesse. Pärast täisliikmeks saamist maksab Eesti igal aastal ESA kohustuslike tegevuste katteks 870 000 eurot. „Kosmos on kallis valdkond ja igal liikmesriigil on selles oma osa. Eesti jaoks on oluline, et läbi ESA tellimuste tuleks võimalikult suur summa Eesti majandusse ka tagasi,“ ütles minister Anne Sulling.

Täisliikmeks saades algab 1. jaanuaril 2016. aastal Eesti jaoks kuueaastane üleminekuperiood, mille jooksul garanteerib ESA Eestile suunatud tellimused 500 000 euro väärtuses. Üleminekuperioodi eesmärk on Eesti tööstus ja teadus ette valmistada kosmosetööstusesse sisenemiseks. Euroopa Kosmoseagentuuri lõplik otsus Eestis täisliikmeks saamise kohta tehakse 17.-18. detsembril toimuval ESA Nõukogu koosolekul.
03 Detsember 2014
  Kommentaarid