Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Keskkriminaalpolitsei: Allilma mõjuvõim tungib linna ja valla otsustesse

Organiseeritud kurjategijad loobuvad lähiaastatel traditsioonilisest tegevusest ja üritavad mõjutada keelatud tehingute läbisurumiseks linnades ja valdades võimulolijaid, ennustavad keskkriminaalpolitsei tippjuhid.

"Omavalitsustes on materiaalsed võimalused, seal otsustatakse erastamised, mis puudutavad kas mingit turgu või kinnistut," ütles keskkriminaalpolitsei abidirektor Andres Anvelt Eesti Päevalehele. "Selleks kurjategijail raha jätkub. Neid huvitab just see tasand, sest nad on võimelised seda mõjutama."

Toompea poliitikat organiseeritud kuritegevus Anvelti sõnul mõjutada ei suuda. "Riiklikul tasandil kaasa mängimiseks Eesti kurjategijate ühiskassal ja sündikaatidel raha ei jätku," nentis Anvelt. "Aga ametnikke mõjutada nad suudavad."

Keskkriminaalpolitsei peadirektori Ralf Palo sõnul on probleem olemas, et kuritegevus tahab Eestis otsuseid mõjutada. "Küsimus on, mis tasandile nad jõuavad," lausus Palo. "Autoriteedid üritavad leida esindajaid kohalikesse omavalitsustesse."

Anvelti sõnul hakkab organiseeritud kuritegevus üha rohkem keelatud tehinguid vahendama." Küsimus on suhtekorralduses, mida mina pean Eesti organiseeritud kuritegevuse tulevikuks," ütles Anvelt. "Eesti on nii väike küla, kus kõik üksteist tunnevad. Alati tuleb siin keegi juurde ja palub midagi."

Anvelt tõi näiteks uimastite, metalli, metsa müügiks vajalike suhete vahendamise.

Oluliseks muutub kuritegijatele ka kinnisvaratehingute vahendamine. "Kinnisvaratehingutes leitakse õige ring inimesi, kes suudavad vajaliku skeemi läbi viia," rääkis Anvelt. "Kinnisvara omanikuks saab küll legaalne ärimees, kes maksab aga tehingu eest organiseeritud kuritegevusele kokkulepitud summa."

Anvelti sõnul otsivad organiseeritud kuritegevuse liidrid lisaks legaalsesse ärisse suundumisele väljundit avalikus elus. "Sest rahast pole kasu, kui ei saa hästi elada," selgitas ta. " Nüüd peab näitama, et oled korralik maksumaksja, sul on korralik perekond. See kõik võimaldab käia pidulikel vastuvõttudel."

Anvelt märkis, et allilma ja seadusliku ilma piir on tuhmunud, samas kui tavalise kuritegevuse ja organiseeritud kuritegevuse piir on kaugenenud. "Selle tõestuseks on tavakuritegevuse kasv," lausus ta.

Kurjategijad on muutunud ka targemaks, nentis Anvelt. "On tehtud isikute selektsiooni, et kes jäävad pumba juurde ja kes sinna ei pääse, sest neile inimestele ei saa toetuda."

Ambitsioonikamate kurjategijate haare laieneb ja Anvelti sõnul võib osa neist seepärast alustada tegevust ka välismaal.
28 Detsember 2001
  Kommentaarid