Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Kohus mõistis Toomas Helina marihuaana smugeldamises õigeks

Tallinna linnakohus mõistis aastaid kuritegeliku maailmaga seostatud Toomas Helina kolmapäeval õigeks Aafrikast tonni marihuaana Eestisse smugeldamise süüdistuses, kuid karistas teda teiste kuritegude eest siiski reaalse vangistusega.

Kohus mõistis Helina (38) ja tema kaaskohtualused Indrek Sürje (29) ning Märt Jolleri (51) õigeks ka suures koguses narkootikumi lähteaine safrooli hankimises, samuti mõisteti kõik kohtualused õigeks kuritegeliku ühenduse moodustamise süüdistuses.

Vanglakaristusest kohtualused siiski ei pääsenud, kuna kohus mõistis kõik kolm süüdi narkokuriteos. Kohus karistas Helinat narkootikumide levitamise ettevalmistamise organiseerimise ja vanglas alkoholi pruukimise eest nelja-aastase vangistusega.

Sürje sai narkootikumide levitamise ettevalmistamise eest kolmeaastase vangistuse ja Joller sama kuriteo ning lisaks vintrelva padrunite omamise eest kolme aasta ja kuue kuu pikkuse osalise vangistuse.

Jolleril tuleb kohtu määratud karistusest kanda reaalselt pool aastat ning seni vabaduses olnud mees võeti otse kohtusaalis vahi alla.

Tallinna linnakohtu kohtuniku Merle Partsi sõnul oli Helina ja tema kaaslaste kriminaalasja eeluurimine puudulikult läbi viidud. Eriti nõrgaks hindab Parts kuritegeliku ühenduse loomise süüdistust, mille puhul olid kohtuniku hinnangul tõendid olematud.

Tallinna linnakohtu pressiesindaja sõnul mõistis kohus süüdistatavad kuritegeliku ühenduse organiseerimises ja kuritegelikku ühingusse kuulumises õigeks, sest vastavalt karistusseadustikule peab kuritegeliku ühenduse tegevus olema suunatud esimese astme kuritegude toimepanekule.

"Kuna kuriteod, milles kohtualuseid süüdistati, on teise astme kuriteod, siis puudub antud juhul kuriteo koosseis," ütles pressiesindaja BNS-ile.

Marihuaana smugeldamise võtmefiguuriks peetav Helin ütles oma viimases sõnas, et ta ei ole talle süükspandavaid kuritegusid toime pannud, ning palus end kohtul õigeks mõista.

Helina kaaskohtualune Sürje nimetas süüdistust kuritahtlikuks ja palus end samuti õigeks mõista. Eelmiste käsualune Joller, kes protsessi käigus ainsana end osaliselt süüdi tunnistas, kahetses toimepandut.

Vandeadvokaat Aadu Luberg taotles Helina õigeksmõistmist, kuna advokaadi hinnangul ei ole tema kaitsealuse süü tõendatud.

Sürje ja Jolleri advokaadid Aivar Ennok ja Jüri Sirel palusid mõista oma kaitsealused narkokuritegudes õigeks nende süü tõendamatuse tõttu või määrata neile süüdimõistmisel kergem karistus, kui nõudis neile prokurör Lavly Lepp.

Keskkriminaalpolitsei süüdistuse järgi lõi Helin 2000. aasta lõpus suure koguse narkootilise ainega seotud kuritegude toimepanemiseks kuritegeliku ühenduse, kuhu kuulusid peale tema ka Joller ja Sürje.

Jolleri ülesanne oli hankida kuritegude toimepanemiseks vajalikku informatsiooni ja dokumentatsiooni ning luua tehniline baas. Sürje pidi abistama Helinat ja Jollerit.

2001. aasta algusest sama aasta sügiseni korraldas Helin suure koguse ecstasy-tablettide valmistamist, milleks Joller ja Sürje pidid hankima vajaliku teabe, tehnilised vahendid, laboritarbed ja kemikaalid.

2001. aasta aprillis ostis Sürje Helina korraldusel firma Indikaator, mille nimele vormistati kemikaalide hankimiseks vajalikke dokumente, samuti oli firmat vaja kaupade tollist kättesaamiseks.

Sama aasta kevadsuvel andis Helin Jollerile ja Sürjele ülesande korraldada dokumentatsioon Aafrikast Malawist Eestisse saabuvale merekonteinerile, kuhu oli toidukaupade hulka peidetud ka suur kogus marihuaanat.

Hollandi ametivõimud avastasid Eestisse teel olnud 973,46 kilogrammi marihuaanaga merekonteineri 2001. aasta 9. novembril ja teavitasid sellest keskkriminaalpolitseid. Eesti mustal turul oleks rekordilise narkolasti väärtus olnud üle saja miljoni krooni.

Pärast seda vahistas keskkriminaalpolitsei suureulatuslikus narkoäris kahtlustatavatena Helina, Sürje ja Jolleri.  BNS

01 Detsember 2004
  Kommentaarid