Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Pikaealisuse saladus peitub kalas, veinis ja šokolaadis

HELSINGI, 18. detsember, STT-BNS - Teadlastel on jõulude eel hea uudis - vähemalt üks korralik veini ja šokolaadi sisaldav söögikord päevas vähendab oluliselt südame- ja veresoonkonna haigusi.

Ideaalne söögikord peaks sisaldama kala, veini, puu- ja juurvilju, küüslauku, mandleid ja tumedat šokolaadi.

Tunnustatud ajakiri British Medical Journal soovitas veel eelmisel aastal kõigile üle 55-aastastele aspiriini, foolhapet ning kolesterooli ja vererõhku alandavaid ravimeid. Nüüd tõdeb ajakiri, et ülalpool nimetatud seitsmest osast koosnev "Polymeal" annab praktiliselt sama tulemuse.

Selline toiduvalik pikendab meeste eluiga 6,6 aastat ja naistel 4,8 aastat. Südamehaigused väheneksid isegi 76 protsenti. Prognoos saadi arvutisimulatsiooniga, milles katserühmaks olid täiskasvanud ameeriklased.

Kala tuleks süüa neli korda nädalas ja veini juua üks klaas päevas. Sobiva tumeda šokolaadi lubatud kogus on 100 grammi päevas. Puu- ja juurvilju tuleb süüa iga päev 400 grammi, küüslauku 2,7 grammi ja mandleid 68 grammi.

Teadlaste rühma juhtis Hollandis Rotterdamis tegutseva Erasmus-uurimiskeskuse teadlane Oscar Franco.

Ta märkis ajalehele Dagens Nyheter antud intervjuus, et nende rühma esitatud soovitused tekitasid toitumisspetsialistides vastuseisu.

"Seda me olime oodanudki," märkis Franco. "Kuid see pole mingi uitmõte, vaid põhineb teadusuuringutel ja sellest on kindlasti paljudele inimestele abi."

Veelgi parema tulemuse annab aga pooletunnine jalutuskäik pärast tervislikku söögikorda, lisas Franco.

18 Detsember 2004
  Kommentaarid