Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Prints Charlesi pulmade edasilükkamine on ajaloo iroonia

Prints Charlesi pulmade edasilükkamine paavst Johannes Paulus II matuste tõttu on üks iroonilisemaid ajalookäänakuid Briti monarhia suhetes Vatikaniga.


Kui kuningas Henry VIII tahtis naisest lahutada, et lapseootel armukesega abielluda, tõstis ta mässu paavsti vastu ja rajas anglikaani kiriku.


Nüüd, ligi 500 aastat hiljem, on troonipärija prints Charles otsustanud pulmad - samuti lahutatud naisega - edasi lükata, et sõita Rooma paavstile viimset austust avaldama.


Sellised ajaloo pöörded panevad õhku ahmima, kirjutas Guardiani kolumnist Martin Kettle.


Kui paavst Clemens VII 1534. aastal suri, ei vaevunud Henry VIII kaastundeavaldustki saatma.


Charles aga võtab koos peaminister Tony Blairi ja anglikaani peapiiskopi Rowan Williamsiga osa paavsti matustest.


Tema abielu sõlmimine Camilla Parker Bowlesiga - tagasihoidlik tsiviiltseremoonia kuningliku residentsi lähedal Windsori linna perekonnaseisubüroos - lükatakse laupäevani edasi.


“Selles on kindlasti oma iroonia, sest vastuseis lahutusele on olnud alati katoliku kiriku õpetuse keskmeks,” ütles Rachel Boulding anglikaani ajalehest Church Times.


Henry VIII mäss selle õpetuse vastu ei lihtsustanud aga oluliselt Charlesi abielu lahutatud Camillaga. Ka anglikaani kirikus on hulgaliselt konservatiive, kes ei tunnista lahutanute uut abiellumist, eriti kui jutt käib tulevasest kirikupeast.


Nii on Charlesil tulnud teha kirikule mitmeid järeleandmisi. Näiteks ei võta abielutseremooniast osa kuninganna Elizabeth, kes on praegu anglikaani kiriku pea.


Ta osaleb küll hilisemal usutseremoonial, mida viib läbi Williams, kuid see ei ole täiemõõduline kiriklik laulatus.


Camillaga abiellumisel üha uutele takistustele põrkav Charles võib end lohutada sellega, et tema eelkäija Edward VIII oli 1836. aastal sunnitud troonist loobuma, et abielluda lahutatud ameeriklanna Wallis Simpsoniga. Reuters - BNS

08 Aprill 2005
  Kommentaarid