Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Ilta-Sanomat: Bushi juured viivad Soome

HELSINGI, BNS - Vastuseks Rootsi ajalehes Svenska Dagbladet esmaspäeval ilmunud väitele, et USA praeguse presidendi George W. Bushi kauge esivanem on pärit Rootsist, teatas teisipäeval Soome kõmuleht Ilta-Sanomat, et Bushi juured on hoopiski Soomes.


1639. aastal astus Mans Anderssoni nime kandnud mees Göteborgis laevale Kalmar Nyckel, mis viis ta Ameerikasse. Andersson seadis end koos perega sisse Delaware’s Uus-Rootsi asunduses ja hakkas tubakat kasvatama, kirjutas teisipäeval ajaleht Ilta-Sanomat.


Uuel mandril Andersoni sugu kasvas ning nüüdseks on ameeriklastest sugupuu-uurijad välja selgitanud, et üks tema otsestest kaugetest järeltulijatest on USA praegune president George W. Bush.


Esmaspäeval teatas uudisest Rootsi päevaleht Svenska Dagblaget, kes asus suure innuga otsima Anderssonile - ja Bushile - Rootsist sugulasi.


Ilta-Sanomat uuris samuti asja ja selgitas välja, et Mans Andersson oli pigem soomlane, tõsi küll, Soome kuulus tollal Rootsi koosseisu.


Mans Anderssoni päritolu uurijad võtsid aluseks tema tubakafarmi nime Silleryd, mis viitab Rootsi Värmlandi maakonnas asuvale Sillerudi külale.


Delaware’i ümber asunud soomlaste uurijad seevastu on pidanud Mans Anderssoni alati soomlaseks, kuna tema farm asus samas kandis kui teiste Soomest ümberasujate talud. Kogu piirkonda kutsuti koguni “Finlandiks”.


Soome pastor Salomon Ilmonen nimetas oma 1919. aastal ilmunud uurimuses Anderssoni soomlaseks.


“Need andmed annavad alust uskuda, et Andersson oli soomlane. Sajaprotsendiliselt ei saa seda siiski väita,” ütles uurija Karl Gustav Olin esmaspäeval Ilta-Sanomatele.


Olini sõnul võis Mans Andersson olla ka niinimetatud “talvituja”, kes elas suviti kodukandis Pohjanmaal, ent kolis talveks Värmlandi. See seletaks ka, miks ta rääkis rootsi keelt ja andis oma farmile Ameerikas Rootsi küla nime.

06 Aprill 2006
  Kommentaarid