www.vnl.ee

Telesaade: poliitikute usaldusväärsus on olematu

Eesti Televisiooni kolmapäevaõhtuse poliitikasaate "Foorum" küsimusele, kas usaldate Eesti poliitikuid, vastas 94 protsenti saatesse helistanutest eitavalt.

"Kõigepealt ei tohikski Eesti televisioonis sellist saadet üldse olla, kuna see oli täiesti tasakaalustamata," leidis riigikogu sotsiaalliberaalide fraktsiooni kuuluv Robert Lepikson. Ta lisas, et kuna räägiti poliitikutest ja süüdistati neid äraostetavuses, võinuks saates olla ka üks poliitikute esindaja, kirjutas SL Õhtuleht.

Lepiksoni meelest eksis saate tegija hea ajakirjandustava vastu. Kui teha niisugust saadet, kus saatejuht ja kolm külalist sõimavad poliitikuid, on selline tulemus muidugi täiesti võimalik, ütles ta.

Riigikogulasest keskerakondlase Heimar Lengi hinnangul kajastavad numbrid Tallinna ja Toompea viimase aja sündmusi. "Kuidas saab rahvas austada selliseid poliitikuid, kes pole saanud valija mandaati ja nõrkade, poliitikas vähe kogenud inimeste üleostmise teel teevad uue fraktsiooni," rääkis Lenk.

Rahvaliitlasest riigikoguliikme Tiit Tammsaare arvates on ETV-sse helistajate puhul tegemist protestihäältega. Samas tunnistas ta, et hääletustulemused on poliitikutele selge signaal: tuleb rohkem suhelda valijatega.

Isamaaliitlase Lauri Vahtre hinnangul oli saateküsimus valesti püstitatud. Vahtre ütles, et teab poliitikuid, keda võib usaldada pimesi, ja teisi, kelle kätte ta ei usaldaks isegi lambakarja.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees respublikaan Urmas Reinsalu arvas, et saatesse helistasid inimesed, kes on murelikud või kelle hing on mõne ametniku või poliitiku rumaluse tõttu kannatada saanud.

Riigikogu aseesimees reformierakondlane Rein Lang ütles, et tema nii ebaprofessionaalset saadet nagu "Foorum" ei kommenteeri.

ETV programmidirektori Ainar Ruussaare kinnitusel ei saa "Foorumi" telefonihääletust võtta sotsioloogilise uurimise tulemusena, mida saates ka korduvalt rõhutati. "Tegelikult ei peegelda see mingit ühiskonna mudelit," sõnas Ruussaar ja lisas, et igas ETV saates ei pea olema valvepoliitikut.

Kolmapäevasesse saatesse oli "Foorumi" saatejuht Raivo Suni kutsunud Eesti Päevalehe ajakirjaniku Kärt Karpa, Pedagoogikaülikooli politoloogi Leif Kalevi ja AS-i Turu-uuringud sotsioloogi Liisa Talvingu.  BNS   22 Oktoober 2004