www.vnl.ee

Prokuratuur hoiatab piraattarkvara müüvate kaupluste eest

Põhja ringkonnaprokuratuur kutsub tarbijaid valvsusele arvutimüüjate suhtes, kes müüvad läbimüügi suurendamise eesmärgil arvuteid koos sinna installeeritud piraattarkvaraga ning annavad ostajatele juhiseid piraattarkvara hankimiseks.

Politsei intellektuaalse omandi kaitse alane töögrupp kontrollis arvutimüügi tipphooajal novembris ja detsembris mitmeid arvutipoode ning tabas reididel kolm ettevõtet, mis müüsid arvuteid koos sinna installeeritud piraattarkvaraga, teatas prokuratuuri esindaja BNS-ile.

"Reidide käigus selgus, et mitmed arvutimüüjad on valmis oma äri ja mainega riskima, pakkudes arvuteid koos ebaseadusliku tarkvaraga. Õigusrikkumise teeb veelgi taunitavamaks asjaolu, et arvutimüüjad on täiesti teadlikud oma õigustrikkuvast käitumisest ning tegutsevad tahtlikult," ütles Põhja ringkonnaprokurör Lauri Aasmann.

Mitmel juhul tuvastas politsei kontrollostudel olukorra, kus arvutimüüja küll selgitas ostjale, et nemad piraattarkvara ei installeeri ega müü, kuid andis juhiseid ja õpetusi, kuidas ja kustkohast saab piraattarkvara hankida.

"Arvutipoodide omanikel ja juhtidel tuleks väga tähelepanelikult jälgida oma töötajate professionaalsust ja tegevuse eetilisust," leidis Aasmann.

"Ebaseadusliku tarkvara arvutitesse installeerimine on kriminaalkorras karistatav ning selle eest võivad vastutada nii juriidiline kui ka füüsiline isik," tõdes ta, lisades, et inimest, kes annab ostjale soovitusi piraattarkvara hankimise võimaluste kohta, saab käsitleda kuriteole kihutajana.

Prokuratuur soovitab inimestel ja ettevõtetel enne arvuti ostmist veenduda, et arvuti müüjal on õigus installeerida arvutisse tarkvaraprogramme.

Reidide tagajärjel on alustatud kriminaalmenetlust kahe Jõhvis ja ühe Tallinnas asuva arvutite müügiga tegeleva firma suhtes.  BNS   21 Detsember 2004