www.vnl.ee

Vanade telerite ja külmkappide ümbertöötlemine kütab kirgi

Nädala pärast kogu Euroopas kehtima hakkav nõue vanu elektroonikatooteid nagu pakendeidki koguda ja taastootmiseks käidelda kütab selle töö korraldajate vahel kirgi, kirjutab Eesti Päevaleht.

75 protsenti Eestis ringlevat elektroonikat ja elektriseadmeid maale toovaid ning tootjaorganisatsioone ühendav MTÜ EESringlus valmistub käivitama oma kogumissüsteemi ning kogutu töötlemist.

Selle tootjaid ühendava organisatsiooni kõrval loob oma süsteemi teinegi, üht osa jäätmekäitlejaid ühendav ning tihedalt Eesti Rehviliidu ja Pakendiringlusega seotud MTÜ Eesti Elektroonikaromu.

Ka see osa jäätmekäitlusest tähendab miljoneid kroone käivet, millest võib osava äriplaaniga tulu teenida, kuigi jäätmekäitluse ideoloogia välistab igasuguse tulu teenimise.

Eesti Elektroonikaromu juhatuse esimees Aivo Kangus on teinud enda sõnul EES-ringlusele koostööpakkumise. Seda pole aga vastu võetud, sest Elektroonikaromule heidetakse ette, et nad ei ühenda tootjaid ega valda elektroonika käitlemiseks piisavalt oskusteavet.

EES-ringluse juhatuse liikme Margus Vetsa sõnul on neil oma süsteem loodud ning vanade telerite, külmkappide ja muu sellise taaskäitlusse viimiseks sõlmimisel olevad lepingud Eestis tegevusluba omavate ettevõtetega AS Kuusakoski ja Ragn-Sells.

Elektroonikaromu kavatseb hakata kasutama Eesti Rehviliidu rehvipurustamismasinat, mille muretsemiseks sai liit ligi 3,5 miljonit krooni ehk poole keskkonnainvesteeringute keskuselt. Masin on Kanguse sõnul alles Saksamaal valmistamisel ja jõuab Eestisse septembris.

Eestis on aga juba säärane rehvipurustusmasin, mille muretses oma raha eest AS Kuusakoski ja mille võimsus katab siinse vajaduse täielikult.
Kuusakoski juhatuse esimees Ilmar Jõgi ei kujuta ette, mida rehvipurustusmasinaga kodumasinatest hekseldada.

EPL Online / ETV   05 August 2005