www.vnl.ee

Loomulik iive püsib jätkuvalt negatiivne

Statistikaameti andmetel suri ka lõppeval aastal Eestis rohkem inimesi kui sündis, mis kurvastab neid, kes lootsid emapalga kehtestamisega sündide ja surmade arvu kiiresti võrdsustada, kirjutas Eesti Päevaleht.

Statistikaameti rahvastikustatistika osakonna analüütiku Ülle Valgma sõnul võib aastat iseloomustada vanade trendide jätkumisega, ehk sündimus tõuseb ja surmade arv langeb, kuid loomulik iive on endiselt negatiivne.

“Aasta lõpuks peaks olema umbes 3000 surma rohkem kui sündi, aga sel aastal on rahvastikuprotsessides siiski ka positiivseid arenguid,” ütles Valgma Eesti Päevalehele.
Näiteks on juba mitmendat aastat järjest tõusuteel laste arv ühe naise kohta, mis 2003. aastal oli 1,37, mullu 1,47 ja sel aastal ületab tõenäoliselt 1,5 lapse piiri.

Valgma sõnul on aga rahvastiku taastootmiseks vaja, et see näitaja ületaks 2,1 lapse piiri. “Hetkel on rahvastikuarv jätkuvalt kahanev, aga see on pidurdumas,” ütles Valgma.

Esimese 11 kuuga sündis Eestis 13.241 last, mis on eelmise aasta sama ajaga võrreldes üle 300 võrra enam. Surmade arv peaks samuti paarisaja võrra vähenema.

Sotsiaalministeeriumi andmetel on suurim surmade põhjus jätkuvalt südame-veresoonkonnahaigused, mis saavad alguse Eesti elanike suitsetamislembusest ja kehvadest liikumisharjumustest. Samas on rahvastiku tervis veidi paranemas, mida kinnitab keskmise eluea tõus.

Tartu ülikooli inimgeograafia õppetooli vanemteaduri Tiit Tammaru hinnangul pole lootust, et loomulik iive võiks lähiaastatel positiivseks muutuda, sest Eesti elanikkond on vananev. Tammaru arvutuste kohaselt elab praeguste trendide jätkudes aastal 2045 Eestis alla miljoni inimese.

Tammaru hinnangul jätkub lähiaastatel sündide arvu kasv, sest Eestis jõuab praegu sünnitusikka 1980. aastatel sündinud naisterohke põlvkond. Viimati oli Eestis loomulik iive positiivne 1990. aastal. Lapsi sündis viimati sama palju kui tänavu 1994. aastal.  BNS


   23 Detsember 2005