www.vnl.ee

Piirivalve avastas Vaindloo saare lähistel reostuslaigu

Eile, 8. aprillil teostatud piirivalve seirelennu käigus avastati reostus Vaindloo saare lähistel Runner-4 vrakist kilomeetri kaugusel.

Avastatud reostuslaik on 2,8 kilomeetri pikkune ja 1,3 kilomeetri laiune ning selle värvus varieerub vikerkaarehelgist laigu servades kuni hõbehallini reostuslaigu keskosas.

Kell 18:55 sai piirivalvelaev KATI korralduse suunduda sündmuspaika ning täna varahommikul, kell 4.25 jõudis KATI piirkonda. Pimeduse ja tugeva jäärüsi tõttu KATI sündmuskohal reostust ei täheldanud. Kui antud piirkond oli veel 8. aprillil praktiliselt jäävaba, siis tänaseks on ala tugeva triivi tulemusena 50-70% ulatuses kaetud jäärüsiga.

Täna, 9. aprillil kell 6:20 startis Soomest Vaindloo saare poole Soome piirivalve helikopter, kes kell 6:52 edastas Tallinna merevalvekeskusele teate, et reostuse välimuse ja ulatuse põhjal on võimalik, et reostuskolle suureneb ning kütust lisandub vee alt. Võrreldes reostuslaigu eilse asukohaga, on võimalik öelda, et reostus liigub hetkel kirdesse.

Kuna antud piirkond vabanes äsja jääkatte alt, ei ole visuaalse vaatluse põhjal siiski võimalik kindlalt öelda, kas tegu on jää alt nähtavale tulnud vana reostusega või on Runner-4 vrakk hakanud lekkima.

Piirivalvelaev KATI kontrollis Soome helikopteri poolt edastatud reostuskoordinaate, kuid hetkel antud piirkonnas jäärüsises veel reostust täheldatud ei ole.

Täna hommikul kell 10.00 jõudis reostuspiirkonda Soome piirivalvelaev Merikarhu, kes alustas sündmuskohal olukorra kaardistamist. Vabariigi Valitsuse kriisikomisjoni kriisireguleerimismeeskond ootab Merikarhu hinnangut selles osas, kas piirkonnas on võimalik teostada reostuskorjetöid. Positiivse otsuse korral alustab kriisireguleerimismeeskond läbirääkimisi kaasamaks koristustöödesse Soome laevu.

Lisaks peab Merikarhu meeskond piirkonna kaardistamise järel nähtava reostuse välimuse ning valitsevate jääolude põhjal otsustama, kas on vajalik ning võimalik teostada järjekordne Runner-4 vraki uurimine robotkaamera abil selgitamaks välja, kas vrakk on hakanud lekkima.

Hetkel teostab piirivalve lennusalk järjekordset seirelendu reostuspiirkondade kohal eesmärgiga kaardistada reostuse ulatus, selle liikumine ning piirkonnas ja rannikualadel valitsevad jääolud.


   09 Aprill 2006