www.vnl.ee

Kunagise Rakvere kohtuniku tütar leitud

Rakvere Linnavalitsus leidis ajakirjanduse ja kaaslinlase abil üles endise rakverlanna, kelle saatuse kohta küsis andmeid Ungari elanik Emil Bayer, nimetades teda oma sõbrannaks 1940-ndate algusest.

Samal päeval, kui Virumaa Teatajas ja Kuulutajas ilmus sõnum üleskutsega aidata linnavalitsusel leida omaaegse Rakvere kohtuniku tütar neiupõlvenimega Lea Tenneberg, võttis linnavalitsusega ühendust tema kooliõde Ines Värava. Ta teatas, et otsitav naine on elus, kannab perekonnanime Kuusmaa ning elab Tallinnas juba sõjajärgsetest aastatest saadik.

85-aastane Lea Kuusmaa tunnistas telefonivestluses linnapea Andres Jaadlaga, et ta ei suuda praegu küll meenutada oma noorusajast ühtki Emili-nimelist sõpra. Samas oli ta meeldivalt üllatunud ning nõustus sellega, et tema kontaktandmed saadetakse tollele Ungari elanikule.

Andres Jaadla sõnul saadab linnavalitsus ühtlasi Lea Kuusmaale selle ungarlase kirja koos tõlkega ning tema kontaktandmed.

"Täname südamest oma kaaskodanikku Ines Väravat, kes üleskutsele reageeris," ütles Jaadla. "Tänu temale saab Rakvere Linnavalitsus nüüd uuesti kokku viia inimesed, keda võib-olla seovad teineteisega väga ilusad mälestused, kuid kelle suhted katkestasid aastakümneteks julmalt okupatsioonid ja sõda."

Linnapea kutsus Ines Värava tänu märgiks teisipäeval linnavalitsusse hommikukohvile.

Rakvere Linnavalitsus sai esmaspäeval Ungarist kirja, mille saatja Emil Bayer palus linlastelt abi oma sõjaeelse tuttava rakverelanna Lea Tennebergi saatuse väljaselgitamisel. Ta kirjutas, et tema ja Lea Tennebergi suhted katkestas nõukogude vägede sissemarss Eestisse. Linnavalitsuse edastatud abipalvet vahendasid nii kohalikud kui ka üleriigilised meediaväljaanded.

a.. 28.08.2006 - Ungari elanik otsib Rakverest ammuse tuttava jälgi
b.. Ungari elanik otsib Rakverest ammuse tuttava jälgi (PM)
c.. Ungari elanik otsib Rakverest ammuse tuttava jälgi (EPL)
d.. Ungarlane otsib Rakverest oma ammust tuttavat (Virumaa Teataja, 1.09)
e.. Ungari elanik otsib Rakverest ammuse tuttava jälgi (Virumaa Nädalaleht online)
f.. Mõne reaga (Kuulutaja 1.09)

Jaanus Nurmoja


   01 September 2006