www.vnl.ee

Ungarlase ja rakverlanna suhe võis olla kirjasõprus

Rakvere linnapea Andres Jaadla kutsel käis täna linnavalitsuses hommikukohvil linnakodanik Ines Värava, kes oli eelmisel nädalal andnud teavet ungarlase poolt otsitava sõbranna Lea Kuusmaa (Tennebergi) kohta.

Ines Värava arvas, et suhete näol, millele viitas oma ammuseid kontakte taastada sooviv Emil Bayer, võis olla tegemist kirjasõprusega, mis sõlmiti tõenäoliselt üle Euroopa populaarse Saksa tutvumisajakirja Das Kränzchen vahendusel. Värava jutust selgus, et selline kirjasõbra otsimine välismaalt oli ka siinsete noorte hulgas väga moes.

"Tundes Lead ma ei usu, et ta oleks vahetust kohtumisest huvitatud, kuid kirjutada võiks see Emil talle küll," ütles Ines Värava, osutades muu hulgas oma kooliõe kehvale tervisele.

Nagu märkis Andres Jaadla, on sõltumata suhete vormist tähtis, et inimestele avaneb võimalus taastada sidemed, mille Nõukogude okupatsioon ja II maailmasõda ebaõiglaselt katkestas. Seoses sellega saadeti kummalegi – Lea Kuusmaale ja Emil Bayerile teineteise kontaktandmed.

"Loodetavasti saadab Emil midagi sellist, mis aitab Leal seda suhtlust meelde tuletada – olgu see siis faktimeenutus või hoopis näiteks mõni tollane foto," sõnas linnapea.

Ines Värava rääkis, et ta ise küüditati 1941. aasta juunis, kuid asumisel olles säilisid tal kontaktid Leaga, kes küüditamisest pääses. Lea Tennebergi kohtunikust isa oli samal 1941. aasta suvel jäänud kaduma, tõenäoliselt hukkus, 1944. aasta 19. septembril aga hävis Nõukogude vägede pommirünnaku tagajärjel nende kodu Rakveres. Pärast sõda asus Lea Tenneberg Tallinna.

Ines Värava tõi linnapea Andres Jaadlale vaatamiseks ka vanu fotosid.


Jaanus Nurmoja


   05 September 2006