www.vnl.ee

Narva linn korraldab konkursi „pulmaplatsi” leidmiseks

Narva linna juhid kuulutavad peagi välja konkursi „pulmaplatsi” leidmiseks linnas. Umbes 70 000 elanikuga piirilinn vajab piduliku tseremoonia jäädvustamiseks kohta, kuhu saaksid koguneda pulmalised ning kinnitada sinna traditsioonilised lukud ja lindid.

„Kuulates akna taga tuututavaid autosid ja nähes pulmaliste hulkasid, kes käivad Narva linnuses, jääb mulje, et pulmade arv on sel aastal meie linnas tublisti kasvanud. Praegu registreeritakse Narvas kõik abielud pisikeses büroos, kuhu kõik pulmalised sisse ei mahu. Sellepärast soovivadki paljud inimesed seda teha linnuses,” ütles Narva linna volikogu esimees Mihhail Stalnuhhin ja lisas, et mõnel laupäeval toimuvad Narva linnuses pulmatseremooniad iga tunni järel.

Stalnuhhini sõnul on Narva linnajuhid aru saadud, et kui teistes linnades on selline koht olemas, siis Narvas tuleks selline traditsioon alles luua. Praegu sõidavad pulmarongid nii Rootsi Lõvi, Šiskini männi kui ka Narva-Jõesuu teel oleva tanki juurde, et teha ühispilti, sulgeda lukud abielu kestvuse märgiks või siduda puu ümber värvilised lindid.

„Narva linnal on vaja ilusa traditsiooni ja elu ühe tähtsama päeva jäädvustamiseks leida sobiv koht. Selline, kuhu saaks tulla ja lukud riputada ning võtme sellisesse kohta visata, kust seda keegi enam kätte ei saaks. Populaarsemad kohad Eesti noorpaaride seas on hetkel Keila juga ja Valaste juga Ontikal,” lisas Narva linnavolikogu esimees.

Narva linnal on linnavolikogu esimehe sõnul plaanis pärast konkursi lõppemist selgunud parimast ideest kujundada pulmalistele sobiv koht kauni traditsiooni jäädvustamiseks. Konkursi võitnud pulmaplats varustatakse piiretega, kuhu saab lukud riputada. „Sellega loome linnale täiendava traditsiooni ning noortele võimaluse muuta pulm meeldejäävaks ja lõbusaks,” lisas ta.

Linnapea Tarmo Tammiste sõnul on abiellumine iga inimese elus oluline sündmus ja seda tähistavad ilmselt kõik. Paljudes Eesti linnades on abiellumisega seotud koht olemas ja nüüd on järg tema arvates jõudnud ka Narva kätte.

„Meil on mõte luua Narva üks kindel koht, mis oleks linnas sees ja loodud just pulmade tähistamiseks. Selleks, et saada võimalikult palju ideid, otsustaski linnavalitsus korraldada selle konkursi,” selgitas Tammiste ja lisas, et konkursi võitjatele on välja pandud ka rahalised auhinnad.

Konkursi korraldamisega soovitakse teada saada eelkõige Narva linnaelanike arvamust, kus selline plats võiks olla, et elu ühte pidulikumat sündmust veelgi meeldejäävamaks muuta.

Narva linnasekretär Ants Liimets on tema enda sõnade järgi pulmaplatsi leidmise osas pessimistlikult häälestatud. Kuna ta töötas nõukogude korra ajal viis aastat Ateismi Instituudis, tuli tal tegeleda ka selle „probleemiga”, et noored ei läheks kirikusse vaid valiksid kodanliku pulma.

Narva on Liimetsa hinnangul omapärases seisuses – linnas on säilinud n.ö oma perekonnaseisuamet, mis on riigi ülalpidamisel. Paljudes teistes Ida-Virumaa linnades seda ametit enam ei ole.

„Üks põhjus võib olla just selles, et Narva on väga palju inimesi, kes traditsiooniliselt ei soovi kirikus käia ega pulmatseremooniat kirikus läbi viia. Ometi on kõigil võimalus see olemas ja viia pidulik üritus läbi kiriku seinte vahel. Kas siis õigeusu, luteri usu kaanonite järgi või mõne muu usu järgi. Linnavalitsus on aga nüüd teinud omapoolse sammu, et leida Narvas uus tavand ehk traditsioon,” selgitas Liimets Narva eripära.

Üheks võimaluseks on linnasekretäri arvates ka täiesti uue sümboli loomine Narva. Selle asemel, et sõita linnusesse, tanki, Lenini või Rootsi Lõvi juurde, võiks püstitada uue traditsiooni algatamiseks näiteks kahest luigest koosneva kuju. „On ju kõigile tuntud luikede truudus ja pikk kooselu. See oleks midagi uut, sest lukkude panemine ja võtmete äraviskamine on juba nähtud asjad.”

Narva linna pulmaplatsi leidmise konkursi võitjatele on välja pandud ka rahalised auhinnad – I koht saab 5000; II koht 3000 ja III koht 1000 krooni.


Anti Ronk


   06 September 2006