www.vnl.ee

Last vigastanud juht on ikka karistamatult roolis

Koolitüdrukule otsa sõitnud Tõnu Silves juhib pealtnägijate sõnul jätkuvalt autot, politseinike sõnul raskendavad mehe uued rikkumised talle karistuse määramist.

Kooliaasta viimane päev kujunes üheksa-aastasele Mariannele ning tema vanematele Reimole ja Kristiinale õudusunenäoks. Äsja tunnistuse kätte saanud ja koju suunduv tüdruk seisis Tallinnas Endla tänaval kõnnitee äärel, kui vastassuunavööndist ja ohutussaarest üle sõitnud Jaguar talle otsa kihutas. Üle auto lennanud Marianne sai tõsiseid ajuvigastusi, kiirabi viis ta Tallinna lastehaiglasse, kirjutas Eesti Päevaleht.

"Operatsioon läks edukalt, alles tagantjärele saime teada, et seis oli väga kriitiline," kirjeldas isa. Ta märkis politsei ja pealtnägijate andmetele viidates, et Tõnu oli õnnetuse hetkel narkojoobes.

Reimo võttis Tõnuga ühendust ja palus tollel pahateo parandamiseks Tallinna lastehaiglale südametunnistuse järgi annetus teha. "Seda ta teinud ei ole. Kui temaga kohtusin, muretses ta kõige rohkem selle pärast, et ta valuveljed katki läksid," rääkis lapse isa.

Marianne vanemaid kohutab asjaolu, et korduvalt seadust rikkunud autojuhti on ka hiljem liikluses kohatud. Uurimine on kestnud kolm kuud.

"Laps läheb nüüd jälle kooli. Tõenäoliselt ei ole muidugi tema see, kes uuesti auto alla jääb, aga ei tahaks, et narkojoobes juhid jääks karistamatult tänavale sõitma," arutles Reimo, kes oma kogemusest lähtudes õiguskaitsesüsteemi jaburaks nimetab. "Potentsiaalsed mõrvarid lastakse rahulikult tegema seda sama, millega nad on inimesi ohtu seadnud. Laps on küsinud, et mis sellest inimesest saab, kes talle otsa sõitis. Mul on väga paha vastata, et praegu pole midagi saanud."

Asjaga tegelev Põhja ringkonnaprokurör Rita Sõmer kinnitas, et uued rikkumised raskendavad Tõnule kohtu poolt määratavat karistust.

Uurija Graafi sõnul on ta mõnd juhti lubadeta sõidu eest karistanud lausa mitu päeva järjest, ent see ei takista neid järgmisel päeval uuesti liiklusesse sööstmast. "Ühe panime lõpuks 30 ööpäevaks kinni. Pärast seda pole ma teda enam roolis näinud," lausus ta.

Ka prokurör Sõmer on temaga nõus. "Need, kes on Tallinna vanglas 30 päeva või rohkem ära istunud, ei taha sinna enam tagasi sattuda ning nemad ei istu ka enam kuigi suure tõenäosusega joobnuna autorooli." Prokuratuuri statistika järgi jääb joobes juhtidest neli protsenti sama rikkumisega hiljem uuesti vahele.

Põhja ringkonnaprokurör Rita Sõmer hindab lühiajalist vangistust koos juhtimisõiguse äravõtmisega kõige tõhusamaks karistuseks.

Näiteks augusti alguses nõudis ta kokkuleppemenetluses 45 päeva pikkust reaalset vangistust Aleksandr-Georgile (26), kes juhtis möödunud aasta oktoobris ja käesoleva aasta juulis neljal korral Tallinnas joobeseisundis olles autot veel kehtiva karistuse ajal. Meest on varem joobes juhtimise eest karistatud küm-nel korral rahatrahviga kolme aasta jooksul. Lisaks taotles prokurör mehelt mootorsõiduki juhtimise õiguse äravõtmist kuueks kuuks. Mees ei tööta ega õpi. Augustis saatis prokurör kohtu ette 28 roolijoodikut. BNS   07 September 2004