Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Soome-ugri kirjanikud soovivad handile Nobeli preemiat
Soomeugrilased esitasid Nobeli kirjanduspreemia kandidaadiks handi kirjaniku Jeremei Aipini.

Aipini otsustasid kandidaadiks esitada soome-ugri rahvaste kirjanike kongressil osalenud.

1948. aastal sündinud Aipin on handi kirjanik ning poliitik. Hantide eest võitlejana tuntud mees on kuulunud Venemaa riigiduumasse. Teistkordsel kandideerimisel duumasse tõmmati Aipini nimi viis tundi enne valimiste algust nimekirjast maha.

Ta on välja töötanud Venemaa põlisrahvaste põhiõiguste deklaratsiooni projekti ning avaldanud mitu raamatut. Tema viimane teos "Verise lume jumalaema" räägib 1934. ja 1935. aasta hantide ja manside rahvaülestõusust.

Aipin osales 1996. aastal Eestis Pärnu visuaalse antropoloogia festivalil, kus linastus ka temast rääkiv Valentin Kuigi film "Hääled". Samuti on Aipin osalenud Lennart Meri filmis "Toorumi pojad".

Kaheksas soome-ugri rahvaste kirjanike kongress toimus 21.-23. septembril Hantõ-Mansiiskis. Kongressi juhatas soome-ugri kirjanduste assotsiatsiooni president Arvo Valton. Eestist esinesid ettekannetega Kristiina Ehin, Eva Toulouze ning Hando Vallikivi.

Kongressi põhiteema oli rahvaluule ja eepos. Kõne all oli ka soome-ugri kirjanike teoste vastastikune tõlkimine, soome-ugri kirjanduste õpetamine vastavate maade õppeasutustes ning elava rahvaluule ja kultuuritraditsioonide säilitamise meetmed ja omakeelse kirjandusliku loomingu populariseerimine.

Kahe aasta pärast Petroskois toimuva järgmise kongressi teemaks kinnitasid kirjanikud omakeelse kirjavara jõudmise kakskeelse lugejani.  BNS

29 September 2004
  Kommentaarid