Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Eesti naiste eluiga ületab meeste oma järjest rohkem
Lõhe meeste ja naiste eluea vahel aina süveneb, sest kui Eesti naiste eluiga on kõrgem kui iial varem, siis meeste keskmine eluiga on jäänud enam-vähem samasuguseks nagu 40 aastat tagasi.

Naiste keskmine eluiga on järk-järgult kasvanud 73 eluaastalt 1993. aastal praegusele 77 eluaastale. Meeste oodatav eluiga on traumadest, vigastustest, mürgistustest ja südame-veresoonkonnahaigustest tingitud surmade rohkuse tõttu tervelt 11 aastat lühem ning on viimase 45 aasta vältel kõikunud vaid mõne aasta kaupa siia-sinna, kirjutas Postimees.

"Meeste ja naiste ebavõrdsus elueas üha süveneb, mis eristab meid teistest riikidest," tõdes Tartu ülikooli tervishoiukorralduse professor Raul-Allan Kiivet.

Kui meeste surmapõhjuste pingerida kroonivad isheemiatõbi, ajuinfarkt, enesetapp ja mürgitused, siis naistel on kaks esimest põhjust samad, aga enesetapud ja mürgistused on neil alles 14. ja 10. kohal.

"Enesetapp ja teised välisvigastused röövivad meestelt rohkem eluaastaid kui näiteks kopsuvähk," nentis Kiivet. "See näitab, mille arvelt saaks eluiga pikendada. Õnnetusi saab vältida ja ennetada. Haigusi sageli ei saa, aga nende teket on võimalik edasi lükata ja rahva tervisest lähtudes peaksimegi seda tegema."

Kui täiskasvanute tervisekäitumine on enamiku näitajate osas paranenud, siis laste ja noorte seas on rohkem märgata halvenemist. Nii on täiskasvanute seas vähenenud igapäevasuitsetajate ja kange alkoholi tarvitajate hulk, kasvanud tervislikke toitumisharjumusi järgivate ja kehaliselt aktiivsete inimeste osakaal, noorte hulgas on olukord vastupidine.   BNS

16 Oktoober 2004
  Kommentaarid