Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Opositsiooniparteid muudaksid töötuid puudutavaid seadusi
Opositsioonilised Keskerakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond algatasid esmaspäeval riigikogus kaks töötuid puudutavat eelnõu.

Keskerakond soovib oma eelnõuga juba tuleva aasta 1.jaanuarist kahekordistada töötu abiaraha praeguselt 400 kroonilt 800 kroonile kuus.

"Eestis praegu kehtiv töötu abiraha 400 krooni on kaugel euroopaliku sotsiaalharta nõuetest, ta on sellisena häbiväärselt madal ja väljendab riigi üleolevat suhtumist töötutesse," lisasid keskerekondlased, lisades, et töötu abiraha tõstis viimati Mart Siimanni valitsus 1998. aastal. "Selle aja jooksul on mõõtmatult kasvanud elukallidus, kusjuures on tõusnud kõik teised toetused."

Opositsioonipoliitikute meenutusel on ka sotsiaalminister Marko Pomerants riigikogu ees tunnistanud, et töötu abiraha vääriks kahekordistamist. Minister tugines tööturu uurijate seisukohale, et abiraha peab olema suurem toimetulekupiirist.

Ka keskfraktsiooni esimees Vilja Savisaar ütles eelnõu üle andes, et abiraha peaks olema kas võrdne toimetulekupiiriga või ületama selle. Järgmise aasta riigieelarveprojekt tõstab toimetulekupiiri 750 kroonini kuus.

Sotsiaaldemokraadid soovivad laiendada töötuskindlustuse hüvitise saajate ringi nii, et kindlustushüvitist saaksid ka niinimetatud poolte kokkuleppel töölt lahkunud.

Oposistsioonipartei hinnangul muutis 2002. aastal võimul olnud Reformierakonna ja Keskerakonna valitsusliit töötuskindlustuse esialgset mõtet, piiras hüvitise saajate ringi ning just sel põhjusel saab töötushüvitist praegu umbes viiendik töötutest. Samal ajal on kasvanud töötukassa reserv.

Sotsiaaldemokraadid on seisukohal, et töölepingu lõpetamine poolte kokkuleppel on tingitud ennekõike töövõtja soovist vältida tülikaid ja kulukaid kohtuvaidlusi. "On äärmiselt vähetõenäoline, et keegi lahkuks töölt vabatahtlikult, et end seejärel töötuna arvele võtta," ütles fraktsiooni aseesimees Eiki Nestor.  BNS

25 Oktoober 2004
  Kommentaarid