Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Tarand ja Kelam hindavad Buttiglione loobumist erinevalt
Kui Andres Tarandi hinnangul piisab uue Euroopa Komisjoni ametissenimetamiseks vajaliku kompromissi sõlmimiseks loobunud Rocco Buttiglione asendamisest, siis Tunne Kelami sõnul tuleb välja vahetada veel kolm volinikukandidaati.

Euroopa Komisjoni itaallasest volinikukandidaat Rocco Buttiglione lubas laupäeval loobuda kohast Jose Manuel Barroso tulevases komisjonis. Buttiglione vallandas kriisi Euroopa Liidu täitevorganis oma konservatiivsete katoliiklike kommentaaridega abielule ja homoseksuaalsusele.

Euroopa Parlamendis sotsiaaldemokraatide fraktsiooni kuuluva Tarandi sõnul oli Buttiglione väljavahetamine möödapääsmatu. "Vastasel juhul oleks lõhe parlamendi ja komisjoni vahel kujunenud suuremaks ja sügavamaks," ütles ta BNS-ile.

Tarand avaldas veendumust, et sügavaid erimeelsusi tekitanud Buttiglione väljavahetamisest piisab fraktsioonide vahel kompromissi sõlmimiseks ning rohkem muudatusi komisjoni koosseisus vaja teha ei ole. Tarand lisas, et Buttiglione oli ka ainus volinikukandidaat, kes kuulamistel läbi kukkus.

"Parem oleks leppida ühe volinikukandidaadi ohverdamisega ja edasi minna. Siin on leppimise koht," ütles ta.

"Arvan, et volinikukohast loobumine oli Buttigione isiklik otsus väga keerukaks muutunud olukorras," ütles Euroopa Parlamendi Euroopa Rahvapartei ja demokraatide fraktsiooni (ERP-ED) kuuluv Tunne Kelam.

Tema hinnangul tõmbas Buttiglione ümber puhkenud kriis kogu tähelepanu kõrvale teiste volinike pädevuselt, samuti keskenduti Buttigione maailmavaatelistele seisukohtadele, mitte tema kvalifikatsioonile.

Kelam avaldas tunnustust Buttigione julgusele öelda välja oma isiklikud seisukohad.

Kelami sõnul tuleb seoses Buttiglione loobumisotsusega komisjoni koosseisus veel muudatusi. "Meie erakond leiab, et lahendus peab olema tasakaalustatud," ütles ta.

Tasakaalustatus tähendab Kelami sõnul seda, et komisjonis tuleks lisaks välja vahetada veel kolm erineva poliitilise taustaga volinikukandidaati. Ta nimetas nendena energeetikavolinik Laszlo Kovacsit Ungarist, maksude ja tolliküsimuste volinik Ingrida Udret Lätist ja konkurentsivolinik Neelie Kroesi Hollandist.

Kovacsile heidetakse ette punaminevikku ning ebapädevust oma valdkonnas. "Isiklikult olen Kovacsi pädevuse suhtes konservatiividega samal arvamusel," märkis Ungari volinikukandidaadi kuulamisel osalenud Tarand.

Kelami sõnul võiks ideaaljuhul uus komisjon astuda eurparlamendi ette kolme nädala pärast. Samas märkis ta, et Läti valitsuskriisi tõttu läheb sellega tõenäoliselt rohkem aega.  BNS

01 November 2004
  Kommentaarid