Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Kallas lubas ühiserakonna juhi koha jätta Partsile
Juhan Parts ja Siim Kallas allkirjastasid juba tänavu jaanuaris kokkuleppe erakondade ühinemiseks. Muu hulgas lepiti kokku, et juhiks jääb Res Publica esimees.

Esimees kinnitatakse Res Publica ja Reformierakonna baasil ühinenud erakondade liitkongressil hiljemalt järgmise aasta veebruaris, seisab 13. jaanuaril allkirjastatud ja esmaspäeval Res Publica poolt avalikustatud memorandumis, kirjutas Eesti Päevaleht.

Ühinemine peaks olema lõpule viidud hiljemalt järgmise aasta 31. märtsiks ehk seitse kuud enne järgmisi kohalikke valimisi ning kaks aastat enne uusi riigikogu valimisi.

Ühinemismemorandum valmistati talvel ette väga kitsas ringis ning selle peamised initsiaatorid olid Parts ja Kallas. Memorandumist on teadlik ka novembri lõpul Reformierakonna uueks esimeheks pürgiv praegune aseesimees Andrus Ansip. Muidu poleks ta tõenäoliselt saanud Kallase õnnistust erakonna uue juhi kohale astumisel. Samuti oli allkirjadest teadlik erakonna teine aseesimees Meelis Atonen.

Ansipi toetus Kallase allkirjaga dokumendile on ka kriitilise tähtsusega C= kas ühinemine memorandumis toodud põhimõtetel saab teoks või mitte. Juba praegu on Reformierakonnas olemas selle idee suhtes opositsioon, näiteks on selle vastu majandusministri ametist lahkunud Atonen.

Res Publicas erilist vastuseisu ühinemisele ei ole, sest selle on põhimõtteliselt heaks kiitnud ka erakonna üldkogu.

Reformierakonna allikate sõnul ei taju osa erakonna juhte liitumissoovi ei oma erakonnas ega ka rahva ootust ühe suure paremjõu järele. Nagu ütles üks kõrge Reformierakonna poliitik: "Täpsemalt võiks öelda, et ainus, kes veel viitsib liitumisteemal viisakat nägu teha, on Andrus Ansip." Ansip ei ütle esialgu päriselt ära partneritele ega anna samas ka eriti lootust. Sisuliselt on Res Publica andnud Reformierakonnale ultimaatumi vastata ühinemisettepanekule 21. novembriks C= sel päeval toimub Reformierakonna üldkogu Tallinnas Draamateatris.

Selle järel peab Reformierakond olema valmis Res Publicaga liitumise ajaplaani paika panema.

Ühinemise võib probleemseks muuta Res Publica vähene populaarsus. Kokkuleppe sõlmimisel oli Res Publica populaarsus veel suurem kui Reformierakonnal, nüüd aga vastupidi.

Seis sobib Tallinna linnapea kohalt maha hääletatud Keskerakonna esimehele Edgar Savisaarele. Paremerakondade liitumisest, mis oli ka Tallinna võimupöörde üheks hinnalipikuks, võib saada nüüd must kass kahe paremerakonna vahel.

Rein Taagepera tõdes juba aasta eest, et kui Res Publica looks liidu Keskerakonnaga, valitsetaks neli aasta. Kui aga Reformierakonnaga, on liidu pikkuseks poolteist aastat.

See aeg on novembri lõpus täis tiksumas.  BNS

02 November 2004
  Kommentaarid