Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Kallas kehutas erakonda paremjõudude ühinemisele
Reformierakonna esimees Siim Kallas saatis teisipäeval erakonnakaaslastele kirja, mille kohaselt tuleb paremerakondade ühinemisläbirääkimisi jätkata, kuigi Reformierakonnas on skepsis ses suhtes kasvanud.

"Arvan endiselt, et paremerakondade senisest tihedam koondumine on hädavajalik, kaitsmaks meie poolt juba ellu viidud reforme ja hoidmaks ära Eesti vabariigi libisemise vasakule," kirjutas ta. "Minu arust tuleks arutelusid kindlasti jätkata."

Kallas möönis, et juba mõnda aega Eesti sisepoliitikast eemalolnuna on ta ilmselt pisut optimistlikum, kui on meeleolud Reformierakonna juhtivate liikmete seas.

"Täna pean ütlema, et Reformierakonna liikmete skepsis paremjõudude ühendamise suhtes on selleks sügiseks Res Publica vahepealse olulise mainekaotuse tagajärjel kõvasti kasvanud," kirjutas Kallas. "See on paraku tänane tõsine seis ja tõsiasi."

Siiski tuleks Kallase hinnangul sellistest meeleoludest üle saada.

"Oleme olnud Res Publicaga valimistest alates head partnerid vabariigi valitsuses ja koostöö on ladus olnud ka riigikogus," kirjutas ta. "Peaksin kahetsusväärseks ohtu kahe erakonna koostöö nurjumiseks. Kui on eeldused ka korralduslike küsimusteni jõudmiseks, tuleks sellega äärmiselt tõsiselt tegelda."

Kallas kinnitas, et on parempoolsete jõudude omavahelist võitlust pidanud kahjulikuks Eestile ja parempoolsele maailmavaatele. "Ning et kui on olemas võimalus teha tõsiseid samme paremerakondade ühinemise teel, tuleks seda igal juhul katsetada," kirjutas ta. "Olen alati unistanud, et ükskord tuleb aeg, kus samade vaadetega inimesed on kõik koos samal pool poliitilise võitluse rindejoont ja kus sinu vaimne energia läheb tõesti ühiskonna korraldamise ideede propageerimiseks."

Reformierakonna juhi hinnangul ei maksa lasta end liiga kaasa kiskuda hetke toetusnumbritest. Tema sõnul on poliitikas paar väga kindlat tõsiasja, millele oma tegevus rajada.

"Need on kohtade arv seadusandlikus kogus (Res Publical on neid täna parlamendis 28 ja see arv ei muutu kuni 2007. aastani) ja järgnevad valimised (kohalikud 2005 ja riigikogu 2007)," kirjutas ta. "Kui me tahame Eesti poliitikas stabiilsust ja võimalust teostada pikaajalisi kavu, siis peame suutma poliitilisi jõude ühendada."

Kallas lisas, et on seda mõtet koos Res Publica esimehe Juhan Partsiga arutanud juba 2003. aasta riigikogu valimistest alates ning nende jutuajamiste tulemusena sündis ka ajakirjanduse poolt "ideepaberiks" või "esimeeste visioonipaberiks" ristitud nägemus.

"Viseerisin selle kui aluse edasisteks läbirääkimisteks ning avalikuks arutamiseks erakonna juhatuses ja volikogus, kui tuleb ametlik ettepanek alustada paremjõudude ühendamise läbirääkimisi," kirjutas ta. "Ametlikku ettepanekut ega ka läbirääkimisi, nagu te hästi teate, pole kahjuks järgnenud."

Kallas nentis, et selliseid konsultatsioone ja tähtsaid arutelusid peetakse loomulikult konfidentsiaalses õhkkonnas. "Antud juhul oli madala profiili hoidmine Res Publica juhtfiguuride tungiv soov," lisas ta. "Kui Res Publica on nüüd otsustanud need kõnelused avalikkuse ette tuua, siis see on meie poolt olnud ammu oodatud ja ainult tervitatav."

Reformierakonna esimehe sõnul oleks ükskõik millise sellise ühinemise puhul täiesti ebaloomulik ja erakordne, kui peaministrist ei saaks erakonna esimeest.

"Jaanuaris oli peaminister Juhan Parts," lisas ta. "Mis tahes teistsugune mudel ei tuleks kõne alla ei nüüd ega ka tulevikus."  BNS

02 November 2004
  Kommentaarid