Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Kiirabi viis haige sotsiaalministeeriumisse
Kiirabibrigaad viis reedel hoolt vajava vanuri sotsiaalministeeriumisse, sest mitmetunnise pakkumise järel ei olnud ükski meditsiini- või hoolekandeasutus nõus teda vastu võtma.

Kui reede varahommikul Keila-Joa kandis kraavist leitud külmunud jäsemetega vanurit sõidutav Keila kiirabibrigaad meest lõpuks sotsiaalministeeriumi ametnikele pakkuma läks, hakkasid asjad liikuma, kirjutas Postimees.

Ministeeriumi valvelauda tuli patsienti talutavate kiirabitöötajatega vestlema ministeeriumi tervishoiuosakonna juhataja Ivi Normet, kes helistas Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) Mustamäe korpusesse ja leppis kokku, et haige võetakse seal vastu.

Seda Mustamäe korpus ka tegi, kuigi haigla uksel olid vastuvõtuõe esimesed sõnad: "Me ei tegele hooldusega."

Kiirabiarst Mare Liigeri sõnul oli selline lahendus vaid hetkeline, sest tema arvates ei saa ega tohigi haiglaid sundida sotsiaalhoolekannet tegema.

"Oleme sellises olukorras juba aastaid ja mitu korda nädalas. On palju inimesi, kes vajavad abi, kuid pole nii ägedalt haigestunud, et haiglad neid vastu võtaks," kirjeldas Liiger. "Järelikult on riigi sotsiaalsüsteemis meditsiiniasutuste ja vaeste öömajade vahelt üks osa puudu."

Reede lõunaks oli Liigeri kiirabibrigaad koos varahommikul leitud haigega läbi käinud nii PERH-i Keila haigla erakorralise meditsiini osakonna kui Tallinna psühhiaatriahaigla. Ka politsei ei suutnud mehe nime ja elukohta tuvastada, sest too pakkus eri nimesid ja üks neist kuulus juba viis aastat tagasi surnud inimesele.

Häirekeskuse dispetšer ütles aga Liigerile, et Kauge tänava kodutute varjupaik ei võta vastu inimest, kes oma nime ei mäleta. Ka Keila sotsiaalkeskus keeldus, kuna on vaid päeval lahti ja suleb uksed kell 18.

"Ma tahan surra," oli lause, mida vana mees haiglast haiglasse rappudes kordas, ning kiirabiarstidel polnud talle midagi lohutuseks öelda.

Sotsiaalministeeriumi abiministri Külvar Mandi sõnul tuleb praeguste temperatuuride juures väljast leitud alajahtumistunnustega ja väliste vigastustega patsient viia haigla erakorralise meditsiini osakonda, kus sotsiaaltöötaja ja valvearst langetavad otsused ning korraldavad patsiendi edasise liikumise.

Mustamäe korpuse erakorralise meditsiini üksuse vanemarst Vassili Novak tunnistas, et praegune tervishoiusüsteem ei ole täiuslik ning ei võimalda reede õhtuks Mustamäelt Tallinna psühhiaatriakliinikusse jõudnud vana mehe sarnaste patsientide jaoks kiiret ja head lahendust.

Ka möönis Novak, et kuigi kiirabibrigaadilt võtab selline patsiendi üle kauplemine mõttetult palju väärtuslikke tunde, puudub praegu alternatiivne võimalus.

Sotsiaalministeeriumi tervishoiuosakonna juhataja Normet ütles, et kui tegu on üldise probleemiga, hakkab ministeerium tegutsema. "Võtame selle kohe arutusele," lubas Normet.  BNS

13 November 2004
  Kommentaarid