Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Paremerakonnad peavad vasakparteide ühinemist positiivseks
Paremerakondade liidrid peavad vasakerakondade võimalikku ühinemist positiivseks, kuna see korrastaks poliitilist maastikku ja teeks valijatele oma valiku tegemise lihtsamaks.

Reformierakonna esimene aseesimees Andrus Ansip ütles BNS-ile, et Eestis on valija praegu suures segaduses ning parem- ja vasakjõudude konsolideerumisel oleks valijatel lihtsam valida.

"Valimistel ei tehta valikut praegu mitte maailmavaate, vaid kitsaste olupoliitiliste teemade vahel," sõnas Ansip. Tema hinnangul peaksid maailmavaateliselt sarnased erakonnad igal juhul liituma või vähemalt deklareerima oma valmisolekut teha koostööd.

Ansip märkis, et erakonnad peaksid üldse tegema rohkem koostööd, kuna on valdkondi, kus ei peaks klammerduma poliitika külge, näiteks välispoliitika ja kaitsepoliitika.

Ajakirjandus on vasakerakondade võimaliku ühinemise puhul nimetanud sotsiaaldemokraate, sotsiaalliberaale ja Rahvaliitu. Ansipi hinnangul ei saa Rahvaliitu ja sotsaalliberaale paigutada vasakerakondade hulka. Ansip tegi augustis sotsiaalliberaalidele üleskutse ühineda Reformierakonnaga.

"Sotsiaalliberaalidel ja Reformierakonnal on sarnased vaated ja mina paigutaksin nad pigem paremtsentristlike erakondade hulka. Aga eks poliitilisel skaalal enda paigutamine on eelkõige erakonna enda teha," nentis Ansip.

Res Publica aseesimehe Sven Sesteri sõnul oleks erakondade konsolideerumine teretulnud. Sester ütles BNS-ile, et nii parem- kui vasakerakondade ühinemisel läheks pilt valijate jaoks selgemaks ja see oleks kasulik nii riigile kui kodanikele.

"Vasakerakondade ühinemine sõltub sellest, kas parteid leiavad nii palju ühiseid nägemusi, et nad on valmis ühinemiseks. Oluline osa on ka selles, et persoonid ei hakkaks varjutama ühiseid väärtusi," sõnas Sester.

Sesteri hinnangul paigutub Rahvaliit tsentrist vasakule, mis on hea praegusele koalitsioonile, kuna võimuliit on tasakaalustatum.

"Ideed vasakerakondade ühinemise kohta on eelkõige vaja Rahvaliidule endale. Nad annavad signaali, kuidas nad ennast määratlevad," sõnas Sester.

Sotsiaalliberaalide hulgas on Sesteri hinnangul nii parem- kui vasakpoolsete vaadetega inimesi.

"Riigikogu kaheksa sotsiaalliberaali hulgas on väga erinevaid inimesi ja minu hinnangul ei saa nad pikas perspektiivis ühiselt jätkata," tõdes Sester.

Rahvaliidu juht Villu Reiljan kavatseb teha pühapäeval parteikongressil ettepaneku omakorda kesk- ja vasakjõudude lähenemiseks.

Rahvaliidu kongressil Pärnus esineb Reiljan üllatusettepanekuga teha tihedat koostööd sotsiaaldemokraatide ja sotsiaalliberaalidega ning annab mõista, et see koostöö võiks tulevikus võtta erakondade ühinemise mõõdu, kirjutas Postimees.

Reiljan on viimastel nädalatel kõnelenud nii opositsioonis istuvate sotsiaaldemokraatide kui ka sotsiaalliberaalidega. Ta pole varjanud, et tema tegutsemine on vastukaaluks hiljuti avalikuks tulnud Res Publica ja Reformierakonna liidrite Juhan Partsi ja Siim Kallase jaanuarikuisele ühinemismemorandumile.

Rahvaliidu üks ideolooge Jaak Allik ütles, et pooldab vasakteljel parteide ühinemist. "Olukorras, kus valijal on raske orienteeruda ja mis tahes populistliku sõnumiga saab hääli võtta, oleks poliitilise maastiku selginemiseks koondumine tervitatav," ütles ta.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhi Ivari Padari sõnul pole Rahvaliit sotsiaaldemokraatidele kõige meelepärasemalt käitunud, kui on toetanud koalitsioonikaaslaste mitmeid ideid.

Samas lisas Padar, et sotsiaaldemokraadid peavad loomulikult vaatama, kellega saaks koostööd teha, kuid millise vormi võiks suhtlemine Rahvaliiduga kaugemas tulevikus võtta, ei saa praegu öelda.

Sotsiaalliberaalide üks liidreid Peeter Kreitzberg ütles, et nende seisukoht jõudude koondamise osas sõltub läbirääkimistest ja sellest, milline oleks ühine programm.  BNS

13 November 2004
  Kommentaarid