Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Sotsioloogid muudaksid vabadussamba küsitluse sõnastust
Sotsioloogide Juhan Kivirähki ja Liisa Talvingu sõnul on linnavalitsuse kavandataval rahvaküsitlusel esitatav küsimus vabadussamba asukohast valesti sõnastatud.

Tallinlastele esitatavaks küsimuseks oleks eelnõu kohaselt "Kas toetate vabaduse mälestusmärgi püstitamist Vabaduse väljakule?"

Uuringukeskuse Faktum juht Kivirähk ütles BNS-ile, et korrektsem oleks küsida, kas inimene toetab või ei toeta. Lisaks peaks Kivirähki sõnul eelnevalt selge olema, millised on alternatiivid.

"See tähendaks, et küsida tuleks: kas te toetate üldse vabaduse mälestusmärgi püstitamist, kas te toetate selle püstitamist vabaduse väljakule või kuhugi mujale? Ja lõpuks tahaks linnakodanik eelnevalt teada, milline see mälestusmärk on," lausus Kivirähk.

Turu-uuringute AS-i uuringuosakonna juht Liisa Talving rääkis BNS-ile, et kui küsitluse eesmärk on tõepoolest teada saada, kuhu oleks mõttekaim mälestusmärk püstitada, ei ole mõistlik kasutada küsimust, millele saab vastata vaid "jah" või "ei".

"Märksa objektiivsema tulemuse saaks, kui küsidagi nii, et kuhu tuleks vabaduse mälestusmärk vastaja meelest paigutada ning pakkuda erinevad võimalikud vastusevariandid. Tegemist ei ole ju referendumiga, kus vastusevariante peaks olema võimalikult vähe ja need peaksid olema väga lihtsad; antud küsitluse eesmärk võiks siiski olla saada reaalne ja sisukas vastus linnavalitsust huvitavale küsimusele," selgitas Talving.

Linnavolikogu otsuse eelnõu kohaselt toimuks küsitlus 24.-30. jaanuarini. Küsitluse üheks eesmärgiks on koostöös valimiskomisjoniga katsetada elektroonilist hääletamissüsteemi.  BNS

23 November 2004
  Kommentaarid