Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Kossatšov: Balti juhtide sõit Moskvasse parandaks suhteid
Venemaa riigiduuma väliskomitee juhi Konstantin Kossatšovi hinnangul võiks Balti riikide presidentide osalemine tuleva aasta 9. mail Moskvas toimuvatel üritustel kujuneda pöördepunktiks riikidevahelistes suhetes.

"Kui teie riigijuhid saabuksid 9. mai pidustustele Moskvasse, oleks see hiiglasuur läbimurre suhete parandamises, misjärel võiks paljutki oodata, paljutki nõuda ja saavutada," ütles Kossatšov esmaspäeval Balti riikidest pärit ajakirjanikele. "Kuid nad keelduvad, oleks see sootuks teistsugune žest, sealhulgas poliitiline. Seda hinnataks sootuks teisiti."

Väliskomitee esimees avaldas lootust, et Balti riikide presidendid siiski sõidavad Moskvasse.

"Ma tõesti loodan väga, et Balti riikide liidrid tulevad," ütles ta. "Loodan, et teie liidrid ei tee viga. See on võimaluste aken, mis kas avaneb või sulgub. Kui nad ei tule, pole see muidugi maailmalõpp. Kuid kardan, et teie liidrid jäävad vähemusse ning mul on kahtlus, et ka üksindusse tänases Euroopas."

Kossatšov kinnitas, et ühelgi vana Euroopa riigil, sealhulgas Saksamaal, pole küsimustki, kas osaleda neil üritustel või mitte.

Väliskomitee esimehe sõnul võib ajalugu tõlgendada mitmeti, kuid paljud asjad on ilmselged ja iseenesestmõistetavad. "Võib olla solvunud Nõukogude Liidu peale, kuid võitlus natsismiga oli paljude riikide ühine töö," lisas ta. "Ilma Nõukogude Liiduta poleks fašismist jagu saadud. Me ei tea, kus oleksid praegu Baltimaad ja Euroopa. See oli meie ühine võit."

Vene president Vladimir Putin on kutsunud paljude maade, sealhulgas Balti riikide juhte tuleva aasta 9. mail Moskvas toimuvatele Teise maailmasõja lõppemise 60. aastapäeva pidustustele. Eesti, Läti ja Leedu president pole seni veel kutsele vastanud.

Küll otsustasid kolm presidenti eelmisel nädalal Vilniuses, et kohtuvad 4. mail Riias, tähistamaks Läti iseseisvuse taastamise aastapäeva.

"Meile lõppes Teine maailmasõda just sel päeval, mitte 8. või 9. mail," ütles Vike-Freiberga pressikonverentsil. Varem on ta öelnud, et Teise maailmasõja lõpp ei tähendanud Balti riikidele üksnes natsismi alistamist, vaid ka iseseisvuse kaotust, mida tuleks maailmale meelde tuletada.  BNS

29 November 2004
  Kommentaarid