Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Eesti ukrainlased korraldavad miitingu Juštšenko toetuseks

Eestis elavad ukrainlased korraldavad kolmapäeval meeleavalduse opositsiooniliider Viktor Juštšenko toetuseks.

Miiting algab kell neli pärastlõunal Raekoja platsil ning sellele oodatakse sadakond osalejat.

"Osalejaid võib tulla ka rohkem, kuna solidaarsusest meiega teatas mõned päevad tagasi ka Eestimaa Rahvaste Ühendus," ütles liikumise Ruhh eksjuht Anatoli Ljutjuk BNS-ile.

Ta märkis, et kuna enamik Eestis elavatest ukrainlastest hääletas Janukovitši poolt, tuleb teha koostööd teiste rahvusvähemuste demokraatlikult meelestatud esindajatega.

Eestimaa Rahvaste Ühenduse esimees Jaak Prozes ütles teisipäeval BNS-ile, et 24 vähemuste organisatsiooni koondav ühendus kavatseb kolmapäeval oma osalusega toetada Juštšenko pooldajate meeleavaldust.

"Ühendus väljendas solidaarsust Eesti Ukrainlaste Kongressi hiljutise avaldusega," lisas ta.

Ukrainlaste Kongress väljendas eelmisel nädalal usaldamatust Ukraina keskvalimiskomisjonile ning kutsus Ukraina võime valimistulemusi ümber vaatama.

Res Publica noorteorganisatsiooni Juventus Tallinna klubi esitas teisipäeval üleskutse osaleda 1. detsembril Raekoja platsil toimuvas meeleavalduses Ukraina demokraatia toetuseks.

Juventuse esindaja ütles BNS-ile, et miitingul osalejad kavatsevad Raekoja platsil möödujatele apelsine jagada. "Oranž värv on Ukraina opositsiooni ametlik sümbol," meenutas ta.

Ka Isamaaliit kutsus kõiki meeleavalduses osalema. "Ukrainas pärast ebademokraatlikke presidendivalimisi lahvatanud ühiskondlik pahameel ja rahva aktiivsus ei või eestlasi jätta kõrvaltvaatajateks," seisab erakonna üleskutses.

Isamaaliit on seisukohal, et kodanike tahte eiramine ja demokraatia reeglite jäme rikkumine on ukraina rahva õiglustunnet tugevasti puudutanud ning see ei tohi jääda ainult nende probleemiks.

Isamaaliitlaste hinnangul tuleb meeles pidada, et Venemaa naabrus ja tänane agressiivne välispoliitika seab ohtu ka Eestis kehtiva riigikorra stabiilsuse.

"Ebademokraatliku suurriigi naabruses on võimalik kriisisituatsioonide tekkimine. Leedu ja eriti Ukraina puhul on hoiatavaks näiteks Venemaa jõuline mõju presidendi otsevalimise protsessile," tõid isamaaliitlased näiteks.

Eestis elavad ukrainalased toetasid presidendivalimistel peaminister Viktor Janukovitšit, kelle poolt hääletas teises voorus 77,56 protsenti ehk 802 valijat. Juštšenkot toetas 219 inimest ehk 21,17 protsenti hääletanutest. Ka esimeses voorus hääletasid Eesti ukrainlased Janukovitši poolt, kes kogus 73,15 protsenti häältest.  BNS

30 November 2004
  Kommentaarid