Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Haigekassa pakkus perearstidele 160 asemel 23 miljonit
Haigekassa pakkus perearstidele palgatõusuks vajamineva 160 miljoni asemel 23 miljonit ning sedagi eriarstiabi arvelt, perearstid ootavad valitsuselt olukorra lahendamist.

"Perearstid ei pea täna pakutud 23 lisamiljonit vastuvõetavaks ja ootavad, et vabariigi valitsus sekkuks tekkinud kriisiolukorda ja tagaks Eesti meditsiini jätkusuutlikkuse," teatas Eesti Perearstide Selts teisipäeval pärast kohtumist haigekassa juhatuse esindajatega.

Lisaks kinnitasid perearstid, et nad on solidaarsed kõigi tervishoiutöötajatega ega pea õigeks lisarahastamist teiste arstide arvelt.

Eesti Perearstide Seltsi juhatuse esimehe Madis Tiigi sõnul saadi teisipäeval viimane kinnitus tõsiasjale, et riik kavatseb loobuda sõlmitud palgakokkuleppest ja arstidele oodatud palgatõusu ei saabu.

Perearstid avaldasid oma kahtluse avalikult esmakordselt esmaspäeval, kui teatasid, et haigekassa eelarvesse perearstide reale ei ole sisse arvestatud 160 miljonit, mis on vajalik lubatud palgatõusuks.

Perearstide sõnul seab olukord kahtluse alla perearstide edasise tegutsemise, sest nad ei saa seadust rikkumata sõlmida haigekassaga uusi lepinguid. See seab omakorda ohtu kogu Eesti meditsiinisüsteemi jätkusuutlikkuse, kuna juba praegu on paljud arstid minemas välismaale tööle ja arstid peavad patsiente ravides kokkuhoiule mõtlema, seisab perearstide avalduses.

Erinevalt ülejäänud tervishoiusüsteemist on perearstid ettevõtjad, kelle põhiline sissetulekuallikas on haigekassalt saadav pearaha, mille eest peab perearst kandma nii palga- ja patsientidele tehtavad uuringukulud kui ka suuremad investeeringud.

Praegu on perearstide tunnitasu 46 krooni, septembris sõlmitud palgakokkuleppe kohaselt pidanuks see uuest aastast tõusma 66 kroonini.

Kolmapäeval koguneb Eesti Perearstide Selts erakorralisele üldkogule arutamaks edasisi samme.

Eestis on praegu 783 perearsti nimistut, mille keskmine suurus on 1700 patsienti. Perearstisüsteemis töötab ligikaudu 2300 tervishoiutöötajat.

Perearstide nõudmisi ja õigust palgatõusule on toetanud ka Eesti Arstide Selts ning Eesti Haiglate Liit.

Arstide selts kinnitas teisipäeval avalikult, et meditsiinitöötajate riiklikus palgaleppes sisalduvad ka perearstid ning palgalepe on valitsuse poolt allkirjastatud.

Haiglate liit teatas teisipäeval, et haigekassa ei ole järgmise aasta hinnakirjas arvestanud tervishoiutöötajate palgaleppeks vajaliku lisarahaga, ning hoiatas läheneva kriisi eest tervishoius, kuna nimetatud hinnakirja rakendamisel ei ole võimalik Eesti tervishoiuasutustes tagada töörahu ega osutada kõrgekvaliteetseid tervishoiuteenuseid.  BNS

30 November 2004
  Kommentaarid