Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Rootsi telesaade: Estoniaga veeti salaja sõjavarustust
Rootsi televisiooni andmetel vedasid riigi kaitsejõud Estonia hukkumise kuul laeva pardal saladuskatte all lahinguvarustust.

Rootsi televisiooni uuriva telesaate "Uppdrag gransking" andmetel vedasid riigi kaitsejõud ja üks ettevõte kümne aasta eest vähemalt kahel korral parvlaevaga Estonia salaja Venemaalt pärit lahinguvarustust ja militaarotstarbelist elektroonikat, kirjutab ajaleht Helsingin Sanomat.

Uudistesaate toimetaja Lars Borgnasi sõnul veeti varustust autodes, kuid Estonia autotekki ei ole pärast laeva uppumist kunagi kontrollitud.

"Me ei tea, kas laeva pardal oli uppumispäeval samasugune saadetis, kuid selle väljauurimine aitaks kaasa kahtluste hajumisele," ütles Borgnas teisipäeval ajakirjanikele.

Rootsis on aastaid liikunud kuulujutud, et Estonia pardal veeti salaja mitmesugust sõjatehnikat ja -varustust.

Endine tolliametnik Lennart Hendriksson rääkis saate toimetajale, et 1994. aasta septembris käskis tolli juhtkond tal kontrollimata läbi lasta auto, mis saabus Estoniaga 14. septembril Stockholmi.

Hendriksson leidis, et tegemist on seaduserikkumisega, kuid ta täitis siiski korraldust. Tema sõnul oli universaalkerega Volvo lastiks kaitseotstarbeline elektroonika. Hendriksson kirjutas üles auto registreerimisnumbri ja juhi nime.

Auto omanik oli toona Ericssoni kontserni kuulunud ettevõte Ericsson Access. Ettevõtte tolleaegne juht, kes praeguseks on pensionil, ütles telesaatele, et mitmel firma töötajal oli militaarne taust. Autojuhi nimi oli suure tõenäolisusega välja mõeldud.

Nädal enne Estonia hukkumist laskis Rootsi toll samamoodi läbi veel ühe auto, mis oli eelmisest suurem ja raskemas lastis.

Telesaate käsutuses on salvestus Hendrikssoni ja tema otsese ülemuse Stig Sandelini tänavu sügisel peetud telefonivestlusest, kus viimane tunnistab, et Rootsi toimetati sõjalisi materjale kaitsejõudude korraldusel. Esimest autokoormat nimetas ta rämpsuks.

Sandelini väitel 28. septembril Estonia pardal militaarlasti ei olnud.

Rootsi kaitsejõudude ning sõjaväeluure toonase juhtkonna liikmed väidavad, et on kõnealused sündmused unustanud või ei soovi teemat kommenteerida.  BNS

01 Detsember 2004
  Kommentaarid