Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Poisse jääb enim istuma kaheksandas klassis
Haridusjärelevalve uuringu tulemustest selgus, et eesti koolides jäetakse kõige sagedamini istuma koolikohustust mittetäitvaid kaheksandas klassis õppivaid poisse.

Üle-eelmist õppeaastat puudutanud küsitlus hõlmas 78 üldhariduskooli, milles kokku õppis mainitud õppeaastal ligi 22.000 õpilast. Haridus- ja teadusministeeriumi järelevalveosakonna juhataja Kadri Petersoni sõnul näitavad tulemused kõike muud kui head ja sunnivad ministeeriumi muutma hetkel üldhariduskoolides kehtivaid hindamisaluseid, kirjutas Eesti Päevaleht.

"Need on mõtlemapanevad arvud. Eriti just see, et poisse on istumajääjate seas nii palju, ja kui arvestada ka seda, et nad ei jää istuma mitte ühe korra, vaid kaks-kolm korda, siis on asi halb," nentis ta.

Üldjuhul ei jää poisid istuma kehvade vaimsete võimete ega terviseprobleemide tõttu, suurimaks põhjuseks on koolikohustuse mittetäitmine. "Eestis pole uuritud põhjuseid, miks noored poisid koolis ei käi. Küll võib oletada, ja seda näitas ka järelevalve käigus tehtud küsitlus, et noortel tekib seitsmendas-kaheksandas klassis huvilangus ja siis hakataksegi puuduma," rääkis Peterson.

Statistika järgi jäävad pooled õpilased istuma just seepärast, et nad ei käi koolis. Üht lahendust, kuidas vältida noorte istumajätmist ja tagada koolikohustuse täitmine, näevad spetsialistid väiksemates klassides ja senisest tõhusamas tugisüsteemis.

Nii näiteks peaksid kohalikud omavalitsused Tartu ülikooli õpetajate seminari direktori Toomas Kingi sõnul leidma vahendeid, et koolide juures asuksid tööle sotsiaaltöötajad, abiõpetajad ja teised konsultandid.

Pikka aega koolijuhina töötanud Kink tõdes kogemustele tuginedes, et tugisüsteemidega varustatud koolid on suutnud vähendada põhjuseta puudujate hulka. "Võib ju öelda, et sotsiaaltöötaja palkamine või niinimetatud Tootsi klassi (raskustega õpilastele mõeldud klass - toimetus) loomine on kulukas, aga kui see aitab, siis ei peaks koolijuht või kohalik omavalitsus kõhklema, vaid tegutsema," lisas ta.

Klassikursust kordama jätmine ei saa Kingi sõnul olla karistus, vaid ääretult kaalutletud samm. "Olen veendunud, et täna lähevad mitmed koolid kergema vastupanu teed ja kasutavad istumajätmist kui karistusvahendit," ütles ta.  BNS

06 Detsember 2004
  Kommentaarid