Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Ministrid on Brüsselis käimata jätnud harva
Eesti ministrid on 1. juunist alates osalenud enamikul Euroopa Liidu nõukogu istungitel, selgus riigikantselei EL-i sekretariaadi kokkuvõttest.

Hollandi eesistumisperioodi algusest on toimunud 29 ametlikku ministrite tasandi kohtumist, millest ministrid on Eestit esindanud 25 korral. EL-i liikmeks sai Eesti 1. mail.

"Antud tulemust võib pidada väga heaks, kuna ministrid on osalenud kõikidel olulisematel kohtumistel," ütles BNS-ile sekretariaadi juhataja Keit Kasemets, märkides, et ministreid on asendatud kohtumistel, kus ei ole käsitletud olulisi teemasid.

Nii näiteks olid tema sõnul majandus- ja rahandusküsimuste nõukogus nii juunis kui novembris arutusel tehnilised iga-aastase eelarvega seotud küsimused.

Lisaks on ministrite asendamise põhjuseks ülevaate kohaselt olnud sisepoliitilised küsimused, mis on takistanud ministri osalemist. Ühel korral on põhjuseks olnud ministri puhkus.

Viie kuu jooksul on kõige enam ametlikke kohtumisi, kokku seitse, olnud välisministril ja Kristiina Ojuland on kõikidel ka osalenud.

Majandus-ja kommunikatsiooniminister on viiel ametlikul kohtumisel alati kohal olnud, põllumajandusminister pole puudunud kolmelt kohtumiselt kordagi ning sotsiaalminister kahelt. Vähemalt korra viie kuu jooksul on Brüsselis EL-i kolleegidega kohtunud kõik Eesti ministrid.

Mitteametlikke ministrite kohtumisi on toimunud 15, Eestist on ministrid osalenud neist 11.

Valitsuskabinet on väljendanud seisukohta, et valitsust peaks Euroopa Liidu nõukogus esindama minister. Ministri asendamine ametnikuga peaks olema harv erand, kuna nõukogu arutab poliitiliselt tundlikke küsimusi, milles ametnike tasandil pole suudetud kokku leppida.

"Kuna ka poliitilisel tasandil püütakse saavutada tulemust, milles kõikide riikide seisukohad oleks maksimaalselt arvestatud, on oluline, et seisukohti väljendaks minister, sest tema arvamusel on teiste silmis paratamatult suurem kaal kui ametniku poolt esitatud seisukohtadel," märkis Kasemets.

Mitteametlikel kohtumistel, kus ei võeta vastu siduvaid otsuseid ega seadusandlikke akte, ei ole ministrite osalemine möödapääsmatult oluline, ent EL-i sekretariaadi hinnangul on see siiski vajalik, kuna just nendel kohtumistel on võimalik edendada isiklikke kontakte kolleegidega teistest liikmesriikidest.

Eesti Päevalehes ilmus 1. detsembril artikkel "Lang tahab ministreid näha Brüsselis", milles riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Rein Lang kutsus ministreid Eesti huvide paremaks kaitseks käima tihedamini Brüsselis, mitte saatma enda asemel sinna ametnikke.  BNS

07 Detsember 2004
  Kommentaarid